Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek navrhne daňové zvýhodnění hypoték

Ministr obrany Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhne v rámci daňové reformy zachovat u hypoték možnost odpočtu úroků z daňového základu, ale sníží maximální částku na 80 tisíc korun ročně.

Zrušení dalších daňových výjimek chce Kalousek prosazovat i nadále; jeho ministerstvo plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Kalousek to uvedl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

"U 80 procent hypoték se úroky pohybují mezi 40 až 50 tisíci Kč ročně. To jsou byty za tři miliony korun," prohlásil Kalousek. Dodal, že výjimku pro hypotéky přesto považuje za nesystémovou, podřídil se ale tlaku z vlastního politického klubu a z diskusí ve vládní koalici s ODS a Věcmi veřejnými.

Čtěte také:

Odpočet se měl původně snížit na maximálně 150 tisíc korun ročně ze současných 300 tisíc korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 pak neměl být možný vůbec. Možnost daňového odpočtu úroků z hypoték ve výši 80 tisíc korun ročně navrhli poslanci TOP 09, Věci veřejné chtěly strop pro roční odpočet stanovit na 150 až 180 tisíc korun.

Proti rušení daňové podpory hypoték se vyjádřila i opoziční ČSSD. U stavebního spoření se chce Kalousek po rozhodnutí Ústavního soudu v rámci koalice znovu bavit o zavedení účelovosti spoření a rozsahu snížení státního příspěvku. Ústavní soud na konci dubna zrušil omezení státní podpory stavebního spoření, které kvůli rozpočtovým úsporám prosadila nynější vláda.

Kalousek dodal, že bude v rámci jednání v koalici požadovat nižší státní příspěvek než 2000 Kč ročně, na kterých se strany dohodly. "Přesvědčím-li své partnery, že by příspěvek mohl být nižší, prostě změníme dohodu," uvedl ministr.

O maximální výši státního příspěvku se bude jednat
Podle parlamentem schválené novely o stavebním spoření se měl státní příspěvek snížit na maximálně 2000 korun od roku 2012. Úpravu ale zrušil Ústavní soud kvůli zneužití stavu legislativní nouze při jejím schvalování.

Ústavní soudci ji ale nepovažují za protiústavní, a vláda tak dostala šanci do konce letoška prosadit úspory znovu normální parlamentní procedurou. U smluv uzavřených do konce roku 2003 byla dosud maximální výše státního příspěvku 4500 korun ročně, podle dřívějšího vládního návrhu se měla od letoška snížit na 2250 korun.

U novějších smluv lidé, kteří naspořili minimálně 20 tisíc Kč, dostávali od státu příspěvek 3000 korun. Těm měl příspěvek za letošek klesnout na 1500 korun. O maximální výši státního příspěvku od roku 2012 chce nyní Kalousek jednat v koalici.

Vláda počítá se zrušením superhrubé mzdy
Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře by koalice mohla jednat například o tom, zda umožní využít prostředky ze stavebního spoření jen na bydlení, nebo například i na zdravotnictví, důchody nebo vzdělávání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka namítl, že omezení účelovosti může být jen jinou cestou, jak systém stavebního spoření zrušit.

Zrušení daňových výjimek je součástí vládní daňové reformy. Zaniknout by mělo například osvobození od daně u stravenek nebo režijních jízdenek, ale také u příspěvku na výstroj nebo výsluh u ozbrojených složek. Skončit by měl i odpočet od daně u příspěvku odborům.

Vládní daňová reforma mimo jiné počítá od roku 2013 se zrušením superhrubé mzdy a jejím nahrazením novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy, nebo sjednocením sazeb DPH. Návrh předpokládá kvůli důchodové reformě nejprve růst snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a sjednocení sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Nyní je snížená sazba DPH na deseti procentech, základní sazba je 20 procent.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!