15. července 2010 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Některé kroky, které chystám, jsou brutální

Miroslav Kalousek - rozhovor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek - rozhovor | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Co udělá nejdřív, již staronový ministr financí Miroslav Kalousek ví: bude se věnovat rozpočtům.

LN Jaký je to pocit vrátit se po 14 měsících na stejný post? Čekal jste v době, kdy končila Topolánkova vláda, že opět zasednete na křeslo ministra financí?

Ne, ne, ani chvilku ne a pak ještě dlouho ne. Vlastně až do voleb ne. Pravda je, že když jsem se loučil, Janota mi říkal, že si nepřeje nic jiného, než aby to mohl předat zase mně. Já jsem to bral jako kompliment od kamaráda. To, že se to vyplnilo, je přání voličů a já ho budu rád naplňovat.

LN Jaké budou vaše první kroky? Příprava programového prohlášení vlády?

Práce na programovém prohlášení je důležitá, ale já musím rychle udělat dva kroky, které musí proběhnout do hlasování o důvěře vlády.

LN Které dva kroky to jsou?

Zaprvé musím předložit vládě stav letošního rozpočtu. Letošní deficit je cílen na 5,3 procenta HDP a my si z hlediska věrohodnosti, ratingu i vůle k dodržování pravidel šetření nemůžeme dovolit, aby toto číslo bylo překročeno. Protože se teď seznamuji s propady ve výběru spotřební daně, výběru pojistného i dani z příjmu právnických osob, tak je zřejmé, že ještě letos se v jednotlivých kapitolách musí zavázat prostředky, které nesmí být utraceny dříve, než budeme stoprocentně vědět, že nehrozí překročení deficitu 5,3 procenta HDP.

LN Existuje pořadí, v jakém se budou připravovat reformy jednotlivých oblastí?

Bude se na nich pracovat paralelně. Liší se to pouze v termínech předložení: něco jsou možná brutální kroky, ale jejich legislativní nebo technická příprava je velmi jednoduchá, a dají se tak předložit v řádu dnů. Skutečně zásadní změny ekonomicko-sociálních systémů, tedy takzvaně chytré reformy, jsou věcí mnoha měsíců.

LN Co bude podle vás nejobtížnější prosadit?

Mluvíme-li o zásadních změnách v ekonomicko-sociálních systémech a mluvíme-li o parametrických škrtech, tak mluvíme o tom, že v ekonomicko-sociálních systémech bude muset být více osobní spoluúčasti a více individuální zodpovědnosti. Některé skupiny osob přestanou dostávat peníze, na které byli zvyklí, přestože si na ně nikdy nevydělali. Toto vysvětlit je obtížné. Když někomu snížíte příspěvek, vnímá to ten člověk tak, že mu něco berete. Je obtížné mu vysvětlit, že stále ještě dostává, a to na úkor někoho jiného, kdo to musí platit. Toto je ta nejobtížnější společenská diskuse, která nás čeká.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!