Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek osekal rozpočet o 41 miliard, zkrátka přišla doprava i věda

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek představuje vládě nový návrh státního rozpočtu, který počítá příští rok s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun. Schodek 100 miliard korun zůstal zachován. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Nový návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčků, jehož schválení ve sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje ministerstvo snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku. "Jedná se o kapitolu ministerstvo průmyslu a obchodu (2 mld. Kč), kapitolu ministerstvo dopravy (12,5 mld. Kč) a kapitolu ministerstvo zemědělství (2 mld. Kč)," uvádí návrh.

ČTĚTE TAKÉ:

Výdaje na vědu a výzkum navrhuje snížit příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Například Akademie věd by měla dostat o 6,5 procenta méně peněz. Ministerstvo školství by mělo dostat o 0,5 miliardy méně. Jde o peníze, které byly určeny na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje.

O 1,1 miliardy korun méně dostane podle návrhu příští rok ministerstvo vnitra. Jde o snížení provozních výdajů o 829,8 milionu Kč a ostatních výdajů o 200 milionů Kč. "Vzniklý výpadek musí ministerstvo vnitra řešit v potřebném rozsahu přehodnocením priorit resortu," uvádí zpráva.

V případě ministerstva dopravy navrhuje MF snížit výdaje na specifické stavby a národní programy o 1,571 miliardy Kč. Dále navrhuje snížení dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury o pět miliard korun na financování akcí.

Návrh státního rozpočtu
PŘÍJMYVÝDAJESALDO
Původní návrh1084,91184,9-100
Vliv daňového balíčku a ekon. výhledu-20,61,4-22
Aktualizace příjmů ze soc. pojištění-4,10-4,1
Vliv EU-4,1-16,50
Selektivní škrty-16,5-26,126,1
Plošné škrty000
Nový návrh1043,71143,7-100
Rozdíl-41,2-41,20

Dále klesnou například o 480 milionů korun výdaje pro Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel o 480 milionů korun. Ministerstvo kultury dostane zřejmě o 300 milionů méně, které byly určeny k posílení dotačních programů na záchranu a obnovu kulturních památek. Ministerstvo životního prostředí dostane o 200 milionů méně na financování národních programů.

V případě ministerstva pro místní rozvoj materiál počítá se snížením výdajů proti předchozím plánům o 0,5 miliardy korun. "Je nutné přehodnotit výdaje na programy Rozvoj a obnova materiálně technické základny MMR, program Podpora rozvoje bydlení a program Podpora rozvoje regionů," uvádí materiál.

Klesající schodek

V roce 2013 počítá rozpočet jen se selektivním snižováním výdajů jednotlivých ministerstev. V letech 2014 a 2015 ovšem chce ministerstvo financí snižovat výdaje i plošně.

V roce 2014 by měly výdaje i příjmy být nižší o 30,3 miliardy korun a schodek zachován na 85 miliardách. O rok později by pak podle návrhu měly výdaje i příjmy klesnout o 39,4 miliardy korun při zachování deficitu 50 miliard korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo mít výdaje nižší ještě o půl miliardy korun ve srovnání s původním návrhem. Jde o peníze na spolufinancování fondů EU. Od roku 2014 pak navíc návrh počítá se zrušením dotací na obnovitelné zdroje energie.

V případě ministerstva zemědělství nový návrh počítá se snížením výdajů na národní dotace o půl miliardy. "Jedná se o nemandatorní výdaje například nákazový fond, podpora včelařství, podpora zpracování zemědělských produktů a podobně," uvádí předkládací zpráva. Výdaje na Program rozvoje venkova by měly klesnout proti původním plánům také o půl miliardy korun. Dotace na správní výdaje Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu klesnou asi o 300 milionů korun.

Ministerstvo zahraničních věcí bude mít ve srovnání s původním návrhem rozpočtu asi o 300 milionů korun méně pro ostatní výdaje, ministerstvo spravedlnosti o necelých 700 milionů korun méně nebo ministerstvo zdravotnictví o 300 milionů méně.

Dotace na podporu exportu se mají oproti předchozím plánům snížit v letech 2013 až 2015 o 750 milionů korun každoročně, z toho dotace pro Českou exportní banku o 250 milionů korun a dotace pro EGAP o 500 milionů korun. "Po tomto snížení budou zabezpečeny dotace v objemu 500 milionů Kč pro každou společnost ročně," uvádí návrh.

Vědci: Škrty budou mít dalekosáhlé dopady

Demonstrace Stop tunelování české vědy, organizovaná skupinou Věda žije! k vládou plánovanému omezení financování základního výzkumu a Akademie věd

Demonstrace Věda žije! z roku 2009.

Vědci nový návrh rozpočtu kritizují. Škrty by podle Akademie věd vedly k zásadnímu omezení výzkumu.

"Stagnace celkových výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace od roku 2011 a jejich nyní navrhované snížení pro rok 2013 o více než deset procent povedou k omezení činností ve výzkumu a vývoji a k poklesu počtu výzkumných pracovníků zejména v Akademii věd a na vysokých školách," varují akademici.

Akademie prý zatím škrty zvládala díky slučování a omezování některých pracovišť a odkládání nákupu přístrojů. Pro příští rok by ale měla akademie od státu dostat 3,9 miliardy korun, což je o 584 milionů méně než letos a například oproti roku 2009 to znamená snížení o 1,1 miliardy.

"Navržené další snížení rozpočtu už povede ke skokové změně v kvalitě a objemu výzkumné činnosti Akademie věd ČR a ke ztrátě konkurenceschopnosti," obávají se vědci.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Ivan Bednárik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Ivan Bednárik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Ivan Bednárik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!