Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Plánovaný deficit nepřekročíme

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní rozpočet by na konci roku neměl překročit schválený deficit 105 miliard korun. Na základě dosavadního vývoje to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Rizikem pro ekonomiku ČR je však vývoj v eurozóně a problémy s čerpáním z fondů EU.

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 79 miliard korun z dubnových téměř 45 miliard. "Pokud nedojde k výraznému zhoršení v Evropě, nemám důvod se domnívat, že bychom nesplnili parametry státního rozpočtu a veřejných rozpočtů za letošní rok," uvedl Kalousek. Velký schodek v květnu je podle něj způsoben propadem příjmů rozpočtu. Ty by oproti původnímu plánu měly klesnout o 29 miliard Kč. Tento pokles chce však vláda kompenzovat 30 miliardovými úsporami na straně výdajů.

PSALI JSME:

Konečný schodek by ale mohla ohrozit dvě rizika. "To jedno je, že nikdo z nás neví, co se zítra stane v eurozóně se Španělskem a podobně," řekl ministr. Případné následné zvýšení nervozity na finančních trzích podle něj může uvrhnout do horší ekonomické situace celou Evropu včetně ČR.

Ztráta unijních peněz

Za druhé možné riziko Kalousek označil pozastavené proplácení dotací z evropských fondů. "Kdyby se skutečně nepodařilo obnovit čerpání, tak bychom o to sice ne nenávratně přišli, mohli bychom čerpat příští rok, ale v letošním deficitu by to udělalo výrazný problém," řekl.

Přes to nejede vlak

Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí letos klesne na tři procenta hrubého domácího produktu. Kalousek však připustil, že na základě aktuálního vývoje v celé Evropě předloží vládě návrh, který by obsahoval varianty zmírnění poklesu deficitu veřejných financí v dalších letech. "V roce 2013 nejede vlak přes to dostat se pod tři procenta. Pokud hovořím o tempu konsolidace, mluvím až o letech 2014 a 2015," upřesnil ministr.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky však Česku nenávratná ztráta unijních peněz hrozí. "My se obáváme, že to může být 22 miliard, ale může to být také 70 miliard, pokud by se to v letošním roce už neobnovilo, o které by ČR nenávratně přišla," podotkl Sobotka.

Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun, vyplývá z materiálu ministerstva pro místní rozvoj, který má v úterý projednat vláda.

Kabinet v březnu na doporučení Evropské komise kvůli nesrovnalostem v tuzemském dotačním systému pozastavil odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. Čas na nápravu dostali ministři do konce června.

Nejdříve v září

Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn před dvěma týdny uvedl, že termín možného obnovení proplácení evropských dotací je zatím nejasný. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský začátkem měsíce řekl, že obnovení proplácení peněz by mohlo nastat nejdříve v září.

"Zatím nevidím důvod, proč by od toho září, kdy auditoři ukončí svou činnost, neměly být ty žádosti proplaceny. Zatím všechno, co v akčním plánu bylo, česká vláda splnila," řekl dnes Kalousek. "Já jsem přesvědčen o tom, že pokud v říjnu nezačne čerpání, tak je to na demisi vlády. Skutečně nenávratně přijdeme o desítky miliard korun," uvedl k tomu Sobotka.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...