Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Pokud se nedohodneme na penzijní reformě, vláda skončí

Miroslav Kalousek - rozhovor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek - rozhovor | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je přesvědčen, že o penzijní reformě se vláda premiéra Petra Nečase (ODS) dohodne v první polovině příštího roku.

Pokud by se na novém důchodovém systému vláda nedohodla, nemohla by podle Kalouska v současném složení dále pokračovat. Ministr to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Pro uskutečnění co nejdůslednější penzijní reformy by si Kalousek přál jednotnou DPH na úrovni 19 procent.

"Čas běží a penzijní reforma je jedním z hlavních důvodů existence této vlády. Kdybychom se nebyli schopni dohodnout, tak by se složitě hledal smysl existence vlády rozpočtové odpovědnosti," uvedl Kalousek.

Připustil, že pro TOP 09 by to byl důvod k vystoupení ze současné vládní koalice, sám by prý ztrácel motivaci v takové vládě pracovat. Dodal, že v podobném duchu slyšel hovořit i premiéra Petra Nečase.

Záleží na dohodě v koalici

Od dohodnutých parametrů penzijní reformy se podle něj odvíjí například i to, jak se v budoucnu zvedne nižší sazba daně z přidané hodnoty.

"Důsledná penzijní reforma s sebou nese významné transformační náklady. Ty je potřeba z něčeho financovat a všechny tři strany současné koalice se shodují, že významným zdrojem pro tento účel je zvýšené inkaso z DPH," řekl Kalousek s tím, že by DPH rád viděl sjednocenou na devatenácti procentech.

"Ale vůbec netvrdím, že to tak dopadne. Záleží na vůli všech tří vládních partnerů," upozornil.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.