15. listopadu 2010 7:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Pokud se nedohodneme na penzijní reformě, vláda skončí

Miroslav Kalousek - rozhovor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek - rozhovor | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je přesvědčen, že o penzijní reformě se vláda premiéra Petra Nečase (ODS) dohodne v první polovině příštího roku.

Pokud by se na novém důchodovém systému vláda nedohodla, nemohla by podle Kalouska v současném složení dále pokračovat. Ministr to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Pro uskutečnění co nejdůslednější penzijní reformy by si Kalousek přál jednotnou DPH na úrovni 19 procent.

"Čas běží a penzijní reforma je jedním z hlavních důvodů existence této vlády. Kdybychom se nebyli schopni dohodnout, tak by se složitě hledal smysl existence vlády rozpočtové odpovědnosti," uvedl Kalousek.

Připustil, že pro TOP 09 by to byl důvod k vystoupení ze současné vládní koalice, sám by prý ztrácel motivaci v takové vládě pracovat. Dodal, že v podobném duchu slyšel hovořit i premiéra Petra Nečase.

Záleží na dohodě v koalici

Od dohodnutých parametrů penzijní reformy se podle něj odvíjí například i to, jak se v budoucnu zvedne nižší sazba daně z přidané hodnoty.

"Důsledná penzijní reforma s sebou nese významné transformační náklady. Ty je potřeba z něčeho financovat a všechny tři strany současné koalice se shodují, že významným zdrojem pro tento účel je zvýšené inkaso z DPH," řekl Kalousek s tím, že by DPH rád viděl sjednocenou na devatenácti procentech.

"Ale vůbec netvrdím, že to tak dopadne. Záleží na vůli všech tří vládních partnerů," upozornil.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!