6. října 2011 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Příští rok si půjčíme 200 miliard, z toho 40 od lidí

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí bude přijímat objednávky na spořicí státní dluhopisy do pátku. Původně to mělo být do 1. listopadu. Plánovaný objem 10 miliard Kč byl vyprodán.

Zároveň ministerstvo financí plánuje v příštím roce vydat další státní dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun. Rozšíří se distribuční síť.

Celkově si vláda bude muset podle ministra financí Miroslava Kalouska příští rok půjčit zhruba 200 miliard korun. "Z toho chceme zhruba 20 procent nabídnout českým domácnostem," uvedl ministr na dnešní tiskové konferenci.

Pohled Vladimíra Piskáčka si přečtěte zde:

Podmínky, za kterých ministerstvo nabízí státní dluhopisy občanům jsou přitom pro stát horší, než kdyby je prodával na finančních trzích. Pro státní rozpočet jsou tak tyto emise značně nevýhodné. Diskutabilní je i Kalouskův původní úmysl "nechat na dluhopisech vydělat běžné občany". Cenné papíry si totiž podle zjištění LN kupují zejména zámožní lidé, a to ve velkých objemech.

Například ČSOB v jen v první den prodeje přijala 300 objednávek v celkové hodnotě dvě miliardy korun. Průměrná výše objednávky tak dosahovala 6,6 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé však podle dosavadních prodejů státním dluhopisům věří. MF již včera uvedlo, že eviduje objednávky za více než 13 miliard korun, z toho už vyinkasovalo zhruba 5,6 miliardy. Původní limit emise měla být deset miliard.

Banky včera uvedly, že evidují přes 17 800 objednávek v celkovém. Největší zájem je v Praze a Středočeském kraji.

Lidovky.cz, ČTK