Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek prohrál, obce mohou zatočit s výherními terminály

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Shutterstock

BRNO Ústavní soud vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provozovat výherní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Vyhověl tak návrhu města Klatovy, podle kterého norma bránila obcím v účinné regulaci hazardu.

Ministerstvo zřejmě bude muset neprodleně rušit ta povolení, která jsou v rozporu s obecními vyhláškami. "Napadené ustanovení zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu, přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl," stojí v nálezu soudce zpravodaje Miloslava Výborného.

Kalouskův resort rozhodnutí vítá a bude ho respektovat. Na Ústavní soud se obrátil s žádostí o stanovení dalšího postupu při správních řízeních vedených ministerstvem. "Tak, aby byly dodrženy veškeré ústavně vymezené principy demokratického právního státu a naplněny základní zásady činnosti správního orgánu," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas. S verdiktektem jsou spokojeni i zástupci radnic. Jsou rádi, že díky rozhodnutí Ústavního soudu mohou sami rozhodnout o videoterminálech a případně je z měst a obcí vymýtit.

Obce proti ministerstvu

Ministerstvo bez větších výhrad dávalo video terminálům zelenou i v obcích, které se jinak usilovně snažily bojovat s hazardem a nevydávaly povolení pro běžné automaty.

Ústavní soud však předloni v kauzách Chrastavy na Liberecku a Františkových Lázní průlomově rozhodl, že obce mohou regulovat výherní zařízení všech typů, včetně centrálně řízených terminálů.

Legitimním cílem přechodné lhůty prý nejsou ani očekávání provozovatelů, kteří prý měli počítat s rizikem změny podmínek loterijního podnikání, ani obavy státu z arbitráží.

Provozovatelé terminálů už ve středu naznačili, že případný zásah Ústavního soudu posílí nelegální hazard. Upozorňovali také na možné soudní spory. Chtějí se domáhat ochrany svých investic.

"Tvrzení, podle něhož by rušení či změna vydaných povolení k provozování interaktivních videoloterijních terminálů mohlo vyústit v zahájení sporů podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic, není nijak podloženo a jedná se o pouhou spekulaci," napsali v nálezu ústavní soudci.

Klatovský videoterminálový precedens

Právo regulovat na svém území výherní přístroje všech typů přiznávají obcím starší nálezy Ústavního soudu. Přechodná doba zakotvená v loterijním zákoně jim to ale dočasně zkomplikovala.

Sporná povolení vydalo v minulosti ministerstvo financí pro takzvané videoloterijní terminály, což jsou výherní automaty napojené přes síť na centrální dispečink. Původně měla platit až deset let.

Unie herního průmyslu hrozí arbitráží

Unie herního průmyslu považuje rozhodnutí Ústavního soudu o videoterminálech za retroaktivní zásah do podnikání, arbitráže prý nejsou vyloučeny.

Některé obce chtěly terminály rušit okamžitě po nálezech soudu. Novela zákona ale stanovila tříletou přechodnou dobu. Podle ministerstva byla lhůta výsledkem dohody se zákonodárci, loterijním průmyslem a Svazem měst a obcí ČR.

"Nicméně je třeba připomenout, již tato novela zákona, která umožnila obcím regulovat hazard od roku 2012 a současně i zvýšila odvodové zatížení hazardu, způsobila, že Ministerstvo financí zrušilo téměř 30 tisíc herních povolení, z drtivé většiny právě videoterminálů,“ řekl Haas.

Z obcí tak podle něj za poslední rok zmizela asi třetina těchto přístrojů. Zároveň se také více než dvojnásobně zvýšily příjmy obcí z hazardu.

Kvůli lhůtě se na soud obrátily také některé další obce, například Židlochovice na Brněnsku. Jako modelový případ si však soud vybral stížnost z Klatov. Jde o obvyklý postup, kdy jeden podnět poslouží jako precedens pro rozhodování o ostatních podobných stížnostech.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...