Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Rozpočet si od EU kontrolovat nenecháme

Ministr financí Miroslav Kalousek před jednáním vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek před jednáním vlády | foto: ČTK

BRUSEL Ministr financí Miroslav Kalousek dnes kritizoval návrhy Evropské komise na posílení rozpočtového dohledu. To by se mělo sice týkat jen eurozóny, schvalovala by to ale celá unie.

Kalousek je pro, aby se dohodla přísnější pravidla, jako problém vidí ale to, že by komise mohla konkrétně připomínkovat národní rozpočty.

"Je dobré domluvit společná, co nejpřísnější pravidla, ta pravidla dodržovat a v případě jejich nedodržení být vystaven sankcím," podotkl Kalousek, který o tom dnes jednal s ostatními kolegy z EU v Bruselu.

Eurobondy jsou rizikem

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes zároveň uvedl, že je skeptický vůči možnosti zavedení eurobondů. Tyto eurozónou společně vydávané dluhopisy by podle něj představovaly velké morální riziko. Kalousek se navíc nedomnívá, že by o ně investoři měli mimořádný zájem. Ministr to řekl dnes v Bruselu po jednání s kolegy z dalších zemí EU. "V jejich zavedení já spatřuji především obrovské morální riziko, které by oslabilo tlak na finanční disciplínu zejména těch nejproblémovějších zemí," podotkl.

Nicméně pokud by měla mít komise práva dávat k návrhům rozpočtů konkrétní připomínky a požadovat úpravy, tak to Kalousek cítí jako značný problém.

Pravidla a sance ano, připomínky ne

"Obecně se dá říct, že podporuji všechny mechanismy, které vedou k co největšímu zpřísnění fiskální disciplíny, ale cítím velké rozpaky nad kompetencí komise, která by mohla připomínkovat rozpočet a žádat konkrétní zapracování svých připomínek do národních rozpočtů," podotkl.

"Mám pocit, že už se jedná o demokracii, která je podřízená technokratickému dozoru," dodal s tím, že k těmto návrhům z minulého týdne očekává ještě "živou" debatu. "A nejsem si jist, zda je to zcela v souladu s demokratickými mechanismy," doplnil.

Nejprve do Bruselu

Komise chce, aby členské země nejprve zasílaly do půlky října návrh rozpočtu do Bruselu a až poté ho schvalovaly v národních parlamentech.

Brusel by si tak mohl vynutit "druhé čtení", tedy přijít s požadavky na změny, pokud by se země nedržela dohodnutých rozpočtových pravidel, jako je třeba tříprocentní výše deficitu a podobně.

Schvalovací pravomoc by sice zůstala plně na členských zemích, ovšem pokud by "doporučení" nerespektovaly, vystavily by se přinejmenším hrozbě mediálního i politického tlaku partnerů.

Eurokomisař pro měnové a ekonomické záležitosti Olli Rehn dnes podotkl, že na úterním zasedání ministrů financí eurozóny byly tyto návrhy pozitivně přijaty. "Očekávám, že členské státy podpoří další posílení ekonomického vládnutí, abychom vytvořili opravdu stabilní unii, nebo ještě užší ekonomickou unii," řekl.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...