30. listopadu 2011 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Rozpočet si od EU kontrolovat nenecháme

Ministr financí Miroslav Kalousek před jednáním vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek před jednáním vlády | foto: ČTK

BRUSEL Ministr financí Miroslav Kalousek dnes kritizoval návrhy Evropské komise na posílení rozpočtového dohledu. To by se mělo sice týkat jen eurozóny, schvalovala by to ale celá unie.

Kalousek je pro, aby se dohodla přísnější pravidla, jako problém vidí ale to, že by komise mohla konkrétně připomínkovat národní rozpočty.

"Je dobré domluvit společná, co nejpřísnější pravidla, ta pravidla dodržovat a v případě jejich nedodržení být vystaven sankcím," podotkl Kalousek, který o tom dnes jednal s ostatními kolegy z EU v Bruselu.

Eurobondy jsou rizikem

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes zároveň uvedl, že je skeptický vůči možnosti zavedení eurobondů. Tyto eurozónou společně vydávané dluhopisy by podle něj představovaly velké morální riziko. Kalousek se navíc nedomnívá, že by o ně investoři měli mimořádný zájem. Ministr to řekl dnes v Bruselu po jednání s kolegy z dalších zemí EU. "V jejich zavedení já spatřuji především obrovské morální riziko, které by oslabilo tlak na finanční disciplínu zejména těch nejproblémovějších zemí," podotkl.

Nicméně pokud by měla mít komise práva dávat k návrhům rozpočtů konkrétní připomínky a požadovat úpravy, tak to Kalousek cítí jako značný problém.

Pravidla a sance ano, připomínky ne

"Obecně se dá říct, že podporuji všechny mechanismy, které vedou k co největšímu zpřísnění fiskální disciplíny, ale cítím velké rozpaky nad kompetencí komise, která by mohla připomínkovat rozpočet a žádat konkrétní zapracování svých připomínek do národních rozpočtů," podotkl.

"Mám pocit, že už se jedná o demokracii, která je podřízená technokratickému dozoru," dodal s tím, že k těmto návrhům z minulého týdne očekává ještě "živou" debatu. "A nejsem si jist, zda je to zcela v souladu s demokratickými mechanismy," doplnil.

Nejprve do Bruselu

Komise chce, aby členské země nejprve zasílaly do půlky října návrh rozpočtu do Bruselu a až poté ho schvalovaly v národních parlamentech.

Brusel by si tak mohl vynutit "druhé čtení", tedy přijít s požadavky na změny, pokud by se země nedržela dohodnutých rozpočtových pravidel, jako je třeba tříprocentní výše deficitu a podobně.

Schvalovací pravomoc by sice zůstala plně na členských zemích, ovšem pokud by "doporučení" nerespektovaly, vystavily by se přinejmenším hrozbě mediálního i politického tlaku partnerů.

Eurokomisař pro měnové a ekonomické záležitosti Olli Rehn dnes podotkl, že na úterním zasedání ministrů financí eurozóny byly tyto návrhy pozitivně přijaty. "Očekávám, že členské státy podpoří další posílení ekonomického vládnutí, abychom vytvořili opravdu stabilní unii, nebo ještě užší ekonomickou unii," řekl.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...