30. září 2010 7:51, aktualizováno  7:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek sáhne státním zaměstnancům na příspěvky. Seškrtá je

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připravil změnu vyhlášky o fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP), podle níž by se od příštího roku měl příděl peněz do fondu snížit ze současných dvou procent na polovinu. Státní zaměstnanci tak mohou v příštím roce přijít o příspěvky na dovolené, důchodové pojištění, o sociální výpomoc při mimořádných situacích nebo o příspěvky na stravování.

Informaci přinesl deník Právo. Snížení příspěvků do fondu by státu ušetřilo 1,2 miliardy korun, dalších 0,8 miliardy korun má podle Práva činit úspora krajů. "Navrhovaná změna přispěje ke snížení deficitu státního rozpočtu a ke splnění vládního programu, v němž je deklarována jako jeden z hlavních cílů reforma veřejných financí za účelem dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2016," napsal v důvodové zprávě ministr financí.

Odborářům chystaná změna vyhlášky vadí. "Je to devastace," řekla Právu předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Vyhláška se sice netýká soukromých firem, které si výši příspěvků určují samy, je ale možné, že se změnami ve veřejném sektoru inspirují.

Vláda chce pro příští rok snížit peníze na platy státních zaměstnanců o deset procent a zmrazit mzdy po další tři roky. Odbory proti snížení mezd už minulý týden protestovaly, na demonstraci se do Prahy sjelo na 40 tisíc lidí. Na polovinu října hrozí stávkou. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že vláda bude s odbory dále jednat o konkrétní podobě škrtů v platech státních zaměstnanců, od desetiprocentního snížení ale neustoupí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!