19. dubna 2009 12:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Schodek rozpočtu se dá udržet pod 150 miliardami

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Schodek rozpočtu za letošní rok se dá udržet pod 150 miliardami korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Stejný deficit lze dodržet i v roce 2010, dodal.

"Na základě čísel, které máme teď, by deficit pod 150 miliard korun pro rok 2010 byl velmi úsporný rozpočet," dodal Kalousek. Kalousek uvedl, že vládě do konce dubna předloží základní rámec státního rozpočtu pro rok 2010, obsahující příjmy, výdaje a další závazné ukazatele.

"Předložím rámec (s deficitem) do 150 miliard korun, byť to znamená, že nevyčerpám povolené výdajové limity," uvedl.

Dodal, že kdyby dodržel výdajové limity tak, jak je schválila poslanecká sněmovna na rok 2010, dostal by se deficit rozpočtu na rok 2010 přes 170 miliard korun. "To pokládám za mimořádně nebezpečné," řekl.

Při sestavování rozpočtu na příští rok bude podle něj nezbytné zredukovat celou řadu výdajů na státní správu a řadu programů "o jejichž prorůstovosti lze pochybovat". Naopak bude nutné zachovat výdaje na prorůstové priority, jako jsou věda, výzkum, investice a dopravní infrastruktura. Tím by se dal udržet rozpočet s deficitem pod 150 miliardami korun "za cenu velmi bolavých rozhodnutí", řekl Kalousek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že bude nutné jednat o aktualizaci rozpočtu pro rok 2009, protože rozpočet na rok 2010 musí vycházet z "reálných čísel letošního roku". Odhadl, že letošní rozpočet může skončit schodkem 150 miliard až 200 miliard korun. Pokud by se krize prohloubila, výdaje rozpočtu by mohly vzrůst, dodal.

Kalousek již dříve uvedl, že by se v rozpočtu neměly krátit prorůstové výdaje například na výzkum a dopravní infrastrukturu. Tvrdou redukci naopak musí projít všechny podpůrné programy a výdaje na státní správu. Rozpočet na rok 2010, který bude sestavovat úřednická vláda, by měl být podle Kalouska apolitickým technokratickým dokumentem.

Letošní schválený rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy Kč, vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Od té doby se prognózy kvůli krizi rapidně zhoršily.

ČTK