13. července 2010 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek se vrátil na 'své' finance. A hned vyhodil lidovce

Miroslav Kalousek nastupuje do funkce ministra financí. Na úřadě ho přivítal odcházející ministr Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek nastupuje do funkce ministra financí. Na úřadě ho přivítal odcházející ministr Eduard Janota. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí předal Miroslav Kalousek (TOP 09) před rokem svému náměstkovi Eduardu Janotovi. Nyní si je od Janoty "vzal" zpět. A od premiéra Petra Nečase (ODS) dostal zadání: reforma daňového systému, jeho zjednodušení a zastavení zadlužování země.

Kalousek nahradil ve funkci Eduarda Janotu. Ten byl před vznikem vlády Jana Fischera na ministerstvu náměstkem zodpovědným za státní rozpočet.

Koalice chce reformovat veřejné finance tak, aby byl rozpočtový deficit do roku 2012 pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2016 byly veřejné finance vyrovnané. Daňový systém by se měl zjednodušit, zrušena by měla být řada výjimek. Do konce roku 2013 nová vláda plánuje spustit Jednotné inkasní místo pro výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojištění.

Čtěte více

"Z odborného i administrativního hlediska nepochybuji, že ministerstvo financí úkoly zvládne," řekl Nečas. Kalousek k tomu uvedl, že situace na ministerstvu je mu známá a nečeká žádná překvapení. "Mohu garantovat, že ministerstvo je kompetentní a profesionální tým," uvedl nový ministr.

Odcházející ministr Janota uvedl, že při současné politické konstelaci je šance upravit legislativu tak, aby se skutečně podařilo veřejné finance reformovat. Svému nástupci přenechal předávací protokol o 50 stranách, kde jsou vyjmenovány všechny kauzy kolem MF a v některých případech i doporučení jak postupovat.

Miroslav Kalousek nastupuje do funkce ministra financí. Na úřadě ho přivítal odcházející ministr Eduard Janota.

Náměstek Málek za KDU-ČSL skončí
Kalousek Rádiu Česko uvedl, že z ministerstva zcela jistě odchází náměstek Jan Málek (KDU-ČSL). "Je to politický náměstek, se kterým se samozřejmě rozloučím. Pan Málek je za KDU-ČSL a KDU-ČSL se nedostala do sněmovny, takže pan Málek těžko může dál zastávat funkci náměstka, protože to bylo politické obsazení," řekl Rádiu Česko Kalousek.

Ministr podle rádia nabídl ODS možnost mít na ministerstvu financí dva své náměstky. Podle koaliční dohody by měl být prvním náměstkem ministra člen ODS, jeho jméno zatím není známo.

Nástup nových ministrů

Ministerstvo nyní musí připravit rozpočet na příští rok, ten by měl mít schodek pod 135 miliardami korun. Nastupující vláda Petra Nečase se již dohodla pro příští rok na úsporách výdajů v sumě 54 miliard korun a dodatečných daňových příjmech 20 miliard Kč. Také slíbila že sníží rozpočtový deficit příští rok na 4,6 procenta HDP, o něco více, než plánovala odcházející nepolitická vláda Jana Fischera.

Janota již minulý týden uvedl, že nyní si chce dva tři měsíce odpočinout, následně plánuje věnovat se poradenství. Podle informací ČTK zůstává na ministerstvu mluvčím Ondřej Jakob. Ten byl mluvčím na ministerstvu za vlády premiéra Mirka Topolánka i za vlády premiéra Jana Fischera, kdy byl ministrem Eduard Janota.

Úkoly nové vlády

Kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pod taktovkou předsedy občanských demokratů Petra Nečase jmenoval prezident Václav Klaus v úterý. Koaliční smlouva nově vzniklé vlády je velmi podrobná.

Vláda například plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Vláda také sníží celkový objem zbylých provozních výdajů o desetinu. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent. Krátit se budou i některé sociální dávky, omezí se podpora stavebního spoření.

V oblasti daně z příjmu chce koalice zrušit většinu stávajících daňových výjimek s výjimkou podpory vědy a výzkumu, rodin s dětmi, odpovědnosti vůči slabým a potřebným, vlastnímu bydlení a odpovědnosti vůči vlastnímu vzdělání a stáří. Vláda chce rovněž zrušit silniční daň pro osobní automobily.

Nová vláda by přitom neměla mít ve sněmovně problémy své plány prosadit. Na rozdíl od předchozích vlád disponuje většinou 118 hlasů. Více o programu vlády ZDE

ČTK, Lidovky.cz