11. dubna 2012 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Nesnažíme se získat peníze jen zvyšováním daní

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Složená daňová kvóta v příštím roce klesne i přes vládní úsporná opatření na 34,4 procenta z letošních 34,7, řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vyvrátil tak informace, že se vláda snaží získat peníze jen masivním zvýšením daní.

 "V roce 2006, kdy vládu po sociální demokracii přebíral Topolánkův kabinet, byla složená daňová kvóta na úrovni kolem 37 procent," uvedl Kalousek.

Co je složená daňová kvóta?

Složená daňová kvóta je podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu. V roce 2014 by se kvóta měla podle Kalouska zvýšit na 34,5 procenta.

Vláda schválila úsporná opatření

Vláda dnes podle očekávání schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Balík obsahuje zvýšení daní, nižší valorizaci důchodů a další opatření.

ČTĚTE VÍCE:

Například od příštího roku vzrostou obě sazby daně z přidané hodnoty o procento na 21 a 15 procent. Zavedena má být také dvacetiprocentní daň z příjmu fyzických osob, počítat se má od roku 2014 z hrubé mzdy.

REAKCE BOHUSLAVA SOBOTKY:

"Dnešní rozhodnutí vlády, která v rámci úsporných opatření sáhla i k daňovým změnám, je přiznáním ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) i premiéra Petra Nečase (ODS), že daňová reforma z roku 2008 byla jeden velký omyl," vyjádřil se předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Kalousek i Nečas kandidovali v minulých volbách se slibem, že nebudou zvyšovat daně. Tento slib dramatickým způsobem v tomto vládním rozhodnutí porušili," prohlásil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz