22. února 2011 13:18, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek smetl plán na oddlužení Kongresového centra, zástavy se nevzdá

Kongresové centrum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongresové centrum | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí (MF) nesouhlasí s plánem na oddlužení Kongresového centra Praha (KCP), který předložilo hlavní město. Plán označilo za nepřijatelný, znamenal by prý nevýhodný prodej majetku. KCP dluží přes dvě miliardy korun a splatit je musí nejpozději v roce 2014. Ministerstvo je ručitelem úvěru a letošní splátku dluhu uhradí. Zástavního práva se však odmítá vzdát.

"Ministerstvo financí pochopitelně dostojí svým ručitelským závazkům," uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

Ministr financí Miroslav Kalousek je podle Haase toho názoru, že nemá žádný ekonomický smysl splácet úroky s téměř stoprocentní jistotou realizace záruky. "Mnohem ekonomičtější postup, výhodnější pro stát, je splacení celé záruky ihned a uplatnění zástavních práv na nemovitý majetek akciové společnosti KCP," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.

"V tomto smyslu bude ministr financí informovat ředitele KCP a primátora hlavního města Prahy, bude-li na Ministerstvo financí doručena informace o insolvenci a žádost o plnění z ručitelského závazku," uvedl mluvčí.

V minulých letech splátky hradilo buď KCP z vlastních prostředků, nebo je platila Praha.

Čtěte více:


Ministerstvo písemně potvrdilo, že je letos ochotno peníze na krytí splátky poskytnout, bude je ale později po KCP vymáhat.

Pronájem neprojde
KCP chce umořit dluh prodejem zbytného majetku a dlouhodobým pronájmem hlavní budovy. Tento způsob oddlužení navrhlo společenství Penta Investments a Zátiší Catering Group. K tomu ale Praha jako stoprocentní vlastník KCP potřebuje souhlas ministerstva, které má na majetku KCP zástavu. Proto poslala v lednu plán na oddlužení ministerstvu k posouzení. To ho však dnešním vyjádření smetlo ze stolu.

KCP musí dluh, který vznikl především kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000, splatit nejpozději v roce 2014. Praha nechce, aby KCP skončilo v insolvenci. KCP v roce 2009 hospodařilo se ziskem 70 milionů korun. V letech 2008 a 2007 vykázalo centrum ztrátu 71,8 milionu korun, respektive 27,2 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz