19. března 2013 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek stopl penězovody z Bruselu. Kvůli chybným tendrům

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Některé české regionální programy na čerpání peněz z fondů EU mají opět problémy. Ministerstvo financí pozastavilo proplácení evropských dotací u ROP Jihozápad, ROP Severovýchod, ROP Moravskoslezsko, OP Podnikání a inovace a Integrovaný operační program.

Audit ministerstva u programů zjistil při čerpání více chyb, než dovolují pravidla EU. Již od loňska kvůli chybám pozastavilo čerpání evropských peněz například u programu ROP Severozápad a ROP Střední Čechy.

Peníze z Bruselu

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale úředníci zjistí nějaký problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba kolem 780 miliard korun.

"Po roce se ukazuje, že dochází ke stále stejným pochybením, která řídící orgány jednotlivých operačních programů nedokážou odhalit. Naopak orgány ministerstva financí svou činnost zefektivnily. Přibývající problémy u krajských operačních programů jasně dosvědčují, že hejtmani se, bohužel, z dosavadních pochybení nepoučili," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pochybení nastala podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba na úrovni příjemců dotací v oblasti veřejných zakázek.

Takzvaná certifikace, tedy odesílání žádostí o proplácení peněz, se může obnovit až po provedení nápravných opatření."Dopad na příjemce dotací, u kterých nedošlo k pochybení, neočekáváme," uvedl Jakob.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK