10. března 2009 8:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek v Bruselu tlačí na snížení DPH

Miroslav Kalousek povede dnešní jednání šéfů státních pokladen EU v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek povede dnešní jednání šéfů státních pokladen EU v Bruselu. | foto: Michal Doležal, ČTK

BRUSEL Drtivá většina členských států Evropské unie souhlasí s přeřazením některých služeb do nižší sazby DPH. Novinářům to dnes řekl český ministr financí Miroslav Kalousek, který povede dnešní jednání šéfů státních pokladen EU v Bruselu. Protože je ale třeba jednomyslného souhlasu všech 27 zemí unie, Kalousek ve schválení návrhu příliš nevěří.

"Je docela dobře možné, že se nám tu dohodu nepodaří uzavřít. Drtivá většina zemí s tím návrhem souhlasí, nicméně existuje několik, které buď mají nepřekonatelný problém, nebo to chtějí doplnit o nějakou položku, která je nepřijatelná pro ten zbytek," řekl Kalousek při příjezdu na jednání.

V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu pod stanovenou patnáctiprocentní úroveň - ty však vyprší v roce 2010, řada služeb by tak v blízké budoucnosti mohla zdražit. Jde především o restaurační služby, kadeřnictví či bydlení.

Kalousek dnes šéfům státních pokladen předloží kompromisní text, který počítá s časově neomezeným přeřazením některých služeb do snížené sazby DPH. Stát by tak u nich mohl v případě dohody uplatňovat nižší než patnáctiprocentní sazbu i po roce 2010. Český ministr financí dal přitom již před časem najevo, že by této možnosti využila i Česká republika v případě služeb s vysokou přidanou hodnotou práce, jakými jsou například restaurační služby či kadeřnictví.

Kromě DPH dnes budou ministři financí jednat i o stavu veřejných financí, který je díky krizi nejhorší za posledních 15 let a rozpočtové schodky v některých státech atakují rekordní úrovně. České předsednictví EU navrhuje, aby jednotlivé země začaly s nápravou deficitů již v roce 2010.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!