Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Vláda musí předložit řešení schodku hned a najednou

Miroslav Kalousek vystoupil 20. srpna v Praze na tiskové konferenci politické strany TOP 09 ke státnímu rozpočtu na rok 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek vystoupil 20. srpna v Praze na tiskové konferenci politické strany TOP 09 ke státnímu rozpočtu na rok 2010. | foto: ČTK

PRAHA Vláda Jana Fischera by měla předložit poslancům návrhy legislativních změn směřujících ke snížení schodku státního rozpočtu jako jeden soubor. V jiném případě je totiž sněmovna nestihne včas schválit a České republice pak bude hrozit rozpočtový deficit překračující 200 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes řekl lídr strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

Sněmovna by návrh změn předložených ke schválení jako jeden materiál měla podle Kalouska schválit v září na mimořádné schůzi ve zrychleném řízení. Jen tak prý bude možné předložit návrh zákona o státním rozpočtu "s mnohem menším deficitem" a schválit ho ještě do konce letošního roku.

Bývalý ministr financí z poslední vlády Mirka Topolánka současně navrhuje, aby byly legislativní změny platné jen do 31. prosince 2010. Vláda s mandátem z předčasných voleb potom bude moci předložit definitivní návrhy změn rozpočtových zákonů, které budou odpovídat jejímu programu.

Situace ohrožuje už i peníze pro podnikatele

Podporu zákonodárců pro návrh na zrychlené schválení legislativních změn chce TOP 09 teprve získat. "Pokud na to nepřistoupí alespoň 40 poslanců, není vůbec možné uvažovat ani o mimořádné schůzi," řekl Kalousek. Na jinou variantu snížení schodku rozpočtu na rok 2010 ale už podle něj není čas. "Změna rozpočtové legislativy se schválí buď teď, nebo se schválí až někdy v létě příštího roku," dodal.

Pokud by plán na zrychlené řízení v Poslanecké sněmovně neprošel, hrozí podle předsedy Mezinárodní obchodní komory (ICC) v ČR a volebního lídra TOP 09 v Ústeckém kraji Jaromíra Drábka dokonce snížení ratingu České republiky ze strany mezinárodních finančních institucí. "Snížení ratingu znamená těžší přístup k penězům pro každého podnikatele," dodal Kalousek.

Konkrétní řešení, jak rozjetý deficit zabrzdit ale dnes bývalý ministr financí nepředstavil. "S návrhy ministra financí vnitřně nesouhlasím," poznamenal Kalousek. Upřesnil jen, že raději než zvyšování daní by přivítal škrty na straně povinných výdajů státu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!