Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek žaluje Jančuru za výrok o nakradených miliardách

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podal trestní oznámení na podnikatele Radima Jančuru. Chce se tak bránit proti jeho slovům o tom, že si v politice pravděpodobně nakradl miliardy. Podle Kalouska se ho Jančura snaží veřejně pošpinit.

"Nechali jsme nejbohatšího člověka v této zemi - díky miliardovým tendrům na obraně, díky smlouvě na výběr mýta s firmou Kapsch, což je také jeho práce, i díky softwaru pro ministra (sociálních věcí Jaromíra) Drábka, v němž má dle mých informací také prsty - dělat ministra financí. Jak může politik, který toto organizoval a s velkou pravděpodobností si nakradl hezké miliardy, být šéfem státní pokladny? To je opravdu kozel zahradníkem," uvedl Jančura v rozhovoru pro server Česká pozice.

ČTĚTE TAKÉ:

Je třeba se nebát a tlačit na politiky, říká Jančura

Majitel Student Agency Jančura dlouhodobě kritizuje korupční prostředí v Česku a angažuje se v jedné z protikorupčních organizací - Nadačním fondu proti korupci. "Je zapotřebí se nebát, a podniknout veškeré kroky, které vedou k odhalení a odsouzení korupčního jednání. Součástí toho je i veřejný tlak na politiky právě například prostřednictvím iniciativ, jako je protikorupční fond," sdělil Jančura.

Jančura se dopouští pomluv, tvrdí Kalousek

"Není mým zvykem kriminalizovat veřejnou diskusi. Jsem na sprostá a nepravdivá osočení zvyklý. Nicméně nejsem zvyklý na to, že tak činí významný a veřejně známý podnikatel, který si musí být vědom toho, že jeho názor ovlivní významné množství lidí," sdělil Kalousek. Jančura podle něj ví, že se dopouští nepravdivých pomluv a jeho cílem je pošpinit ministra financí ve veřejném prostoru.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kalousek byl za své působení na ministerstvu obrany, kde byl na počátku své politické dráhy působil náměstkem, často kritizován. Byla mu připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek, z nichž měl údajně profitovat jeho přítel zbrojař Richard Háva a společnost Omnipol.

Vyšetřování těchto kauz, stejně jako dalších stížností na Kalouskovo počínání na ministerstvu, ale žádná pochybení neprokázalo.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...