31. ledna 2013 14:49, aktualizováno  15:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalouskovo ministerstvo zhoršilo odhad. Česko čeká stagnace

Předseda VV Radek John: "Kalousek předložil důkazy proti sobě."  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda VV Radek John: "Kalousek předložil důkazy proti sobě." | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce. Letos by měl hrubý domácí produkt růst jen mírně o 0,1 procenta, když ještě v říjnu úřad počítal s růstem o 0,7 procenta.Následně v roce 2014 by mělo dojít k ekonomickému oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,4 procenta.

Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob uvádí, že i přes zhoršení očekávaného vývoje nebude muset ministerstvo financí přistoupit k revizi letošního státního rozpočtu. Ten počítá letos se schodkem 100 miliard korun. Při sestavování rozpočtu se přitom počítalo s jednoprocentním růstem ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Odhady se podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška přibližují pohledu České národní banky na vývoj ekonomiky. ČNB letos očekává růst o 0,2 procenta. "Nová prognóza znamená snížení očekávaného nominálního HDP o celý procentní bod, což by mělo představovat výpadek daňových příjmů proti rozpočtu asi o 15 miliard korun," upozornil Sobíšek.

Pozitivním rysem prognózy je podle něj nicméně očekávání obratu HDP k mezičtvrtletnímu růstu již v letošním prvním čtvrtletí. "Snížení celoroční prognózy jde tedy převážně na vrub špatným výsledkům z posledního čtvrtletí 2012," dodal. Celkově je prognóza podle Sobíška lehce pesimistická.

Nízká inflace

Problémem pro ekonomiku by podle nové prognózy neměla být letos inflace. Její odhad ponechalo ministerstvo financí na 2,1 procenta. V roce 2014 by měla dokonce klesnout na 1,8 procenta.

"Rok 2013 by se i přes zvýšení obou sazeb DPH měl vyznačovat mírnou inflací," uvedl úřad. Zvýšení sazeb DPH by mělo letos přispět do inflace 0,7 procentního bodu.

Za loňský rok počítá ministerstvo s poklesem ekonomiky o 1,1 procenta, ještě v říjnu odhady počítaly s jednoprocentním poklesem. První data o vývoji HDP za loňský rok zveřejní statistici 14. února.

Klesne export do Evropy

Ministerstvo financí zhoršilo odhad pro letošek kvůli předpokládanému horšímu vývoji zemí eurozóny, což bude mít dopad na český zahraniční obchod. "V rámci předpokladů centrálního scénáře o vývoji vnějšího prostředí došlo ke zhoršení výhledu ekonomického vývoje eurozóny na tento rok," uvádí materiál.

Prognóza rovněž počítá s větším poklesem domácí spotřeby. Ta by měla letos klesnout o 0,7 procenta, zatímco v předchozím dokumentu analytici počítali s poklesem o 0,5 procenta.

V roce 2015 počítá ministerstvo s růstem HDP o 2,4 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta.

Nárůst dluhu kvůli restitucím

Ministerstvo rovněž upozornilo, že podle současného odhadu dosáhl deficit veřejných financí loni 193,4 miliardy korun, což odpovídá pěti procentům HDP. Původně se v říjnu počítalo loni s deficitem 3,2 procenta HDP.

Nárůst je ovšem způsoben jednorázovým účetním zaúčtováním církevních restitucí a také problémy s dřívějším čerpáním fondů EU. Do dluhu se ovšem církevní restituce nepromítnou, protože fakticky se kompenzace bude splácet po dobu 30 let. Letos počítá ministerstvo s poklesem deficitu pod tři procenta.

Miroslav Kalousek, Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…