9. listopadu 2012 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalouskovy dluhopisy jdou na dračku, k mání budou už jen do pondělí

Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | foto: ČTK

PRAHA Poslední možnost objednat si státní spořicí dluhopisy budete mít už v pondělí 12. listopadu. Pro velký zájem totiž ministerstvo financí zkrátilo termín pro přijímání objednávek z původního 30. listopadu.

Úřad již podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba eviduje k pátečnímu poledni objednávky za 22,3 miliardy korun, plány počítaly s maximálně 20 miliardami prodaných dluhopisů.

Kde koupit?

Objednávky přijímá více než 1400 poboček České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, J&T Banky a České pošty.

Dluhopisy úřad vydá 12. prosince.

Původně chtělo miniserstvo dluhopisy nabízet čtyři týdny od 5. do 30. listopadu.

"Vzhledem k obrovskému zájmu a naplnění cíle, který jsme si stanovili v rozmezí 10 až 20 miliardy korun, budeme nuceni upisovací období předčasně ukončit," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Posledním dnem, kdy bude možno spořicí dluhopisy objednávat, se tak stane pondělí 12. listopadu. Objednávky bude nutné zaplatit do pěti pracovních dnů od tohoto data.

Tříletý dluhopis s výnosem 2,77 %

Zájemci si mohou pořídit prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem 2,77 procenta, pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 3,22 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 3,41 procenta, 1,5letý diskontovaný dluhopis s výnosem 2,05 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. Ten je úročen podle míry inflace.

ČTĚTE TAKÉ:

Dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna si zájemci musejí koupit minimálně 1000 kusů, stejně jako v předchozích dvou emisích. Investice do státních spořicích dluhopisů je podle odborníků srovnatelná s běžně dostupnými produkty na finančním trhu.

V rámci jarní emise si lidé objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun. Loni na podzim v rámci pilotní emise si koupili investoři dluhopisy za 20,4 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz