Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalouskovy škrty se nelíbí nikomu, o rozpočtu se bude ještě jednat

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Po bouřlivé diskuzi vláda přerušila do středy jednání o návrhu rozpočtových opatření na příští rok. Plán B ministra financí Miroslava Kalouska vypracovaný pro případ, že neprojde plánovaný daňový balíček, počítá nižšími příjmy a výdaji o 41 miliard.

Nesouhlas s novým návrhem rozpočtu vyjádřily podniky, vědci i většina ministerstev. Méně peněz by totiž mělo putovat na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Někteří ministři na jednání kabinetu hrozili dokonce odchodem z vlády. "To že ten nebo onen ministr řekne, že s takovým rozpočtem není schopen rezort zajistit, to je běžná teze, která zní téměř od každého druhého ministra, když se projednává rozpočet," uklidňoval ale po večer premiér Petr Nečas.

NOVÝ NÁVRH PŘEHLEDNĚ:

Jednání vlády bylo podle premiéra čistě pracovní, průběžné a bez závěrů. "Jsme pod časovým tlakem, chceme zamezit rozpočtovému provizoriu a vláda bude nad tématem minimálně ještě jednou jednat," uvedl premiér.

Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčku, jehož schválení ve Sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

"Krácení v jednotlivých kapitolách jsme navrhl čistě technicky. Je to technický návrh, nad kterým vláda vede diskuzi," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že zásadní je nepřekročit tři procenta HDP deficitu veřejných financí.

Kalousek: Škrtat bychom neměli, ale musíme

Podle Kalouska každopádně tento návrh, pokud bude schválen, bude mít horší kvalitu než původní návrh. "Je to proto, že některé výdaje bude nezbytné krátit. Jde přitom o výdaje, u kterých jsme přesvědčeni, že krácené nemají být. To je horší řešení než ono schválení daňového balíčku a mírné navýšení zdanění spotřeby," uvedl Kalousek.

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje MF ve srovnání s původním návrhem snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku. Výdaje na vědu a výzkum zřejmě klesnou ve srovnání s původním návrhem příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo školství by mělo dostat o půl miliardy méně. Jde o peníze, které byly určeny na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje.

O nejvíce peněz by ve srovnání s původními plány mělo přijít ministerstvo dopravy, a to o 19 miliard korun včetně peněz z EU. Ministerstvo  by mělo o miliardu méně vyplatit na podpory v nezaměstnanosti a o 1,75 miliardy na dotace na sociální služby. Resort by pak měl snížit o půl miliardy své provozní výdaje a o 800 milionů výdaje z nemocenského pojištění.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...