9. prosince 2014 20:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kampeličkám se zpřísní podmínky, senátní návrhy Babiš odmítl

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna opakovaně schválila novelu zákona, která zavádí omezení a přísnější podmínky pro podnikání družstevních záložen. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, který chtěl některá omezení zmírnit nebo odložit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se senátními návrhy vyslovil zásadní nesouhlas.

Senát navrhl snížit omezení roční bilanční sumy družstevních záložen z vládou navrhovaných pěti miliard na čtyři miliardy korun. Senátoři také navrhli odložit účinnost ustanovení, podle něhož by se na členský podíl v záložnách ve výši deseti procent vkladu nevztahovalo pojištění.

PSALI JSME:

Sněmovna místo toho schválila novelu ve verzi, v jaké ji už dříve přijala. Cílem novely je zpřísnit podmínky pro podnikání družstevních záložen.

Kromě omezení roční bilanční sumy zavede zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek a omezí výše úvěrů poskytovaných záložnami na 30 milionů korun od roku 2018. Už od příštího roku záložny nebudou smět poskytovat své služby a produkty osobám, které nejsou jejich členy. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Kampeličky bilancující za hranicí se přemění na banku

Vláda chce novelou podpořit dlouhodobou udržitelnost sektoru družstevních záložen. Už v roce 2011 upozornila mise Mezinárodního měnového fondu na to, že průměrná velikost tuzemských kampeliček je výrazně větší a tyto instituce neplní sociální funkci.

Zavedení stropu pro bilanční sumu má být účinné od roku 2018. Pokud bilance stoupne nad pětimiliardovou hranici, bude se muset kampelička přeměnit na banku, nebo rezignovat na svůj růst.

Příspěvky záložen do Fondu pojištění vkladů by podle návrhu měly být vyšší než u bank. Záložny by tak od roku 2015 měly platit čtvrtletně 0,08 procenta z objemu pojištěných vkladů. Nyní odvádí banka i družstevní záložna čtvrtletně příspěvek 0,04 procenta z objemu pojištěných vkladů, stavební spořitelna 0,02 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?