Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ztracená nafta: Češi dovolili prodat sklad na splacení dluhů, nemusí dostat nic

Zásobní ropy společnosti Mero (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobní ropy společnosti Mero (ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

CHLUMEC NAD CIDLINOU Sklad zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe je na prodej. Část věřitelů firmy, která pro Česko ochraňovala nouzovou naftu, souhlasila s tím, že insolvenční správce zpeněží areál v Chlumci nad Cidlinou. Jenže hrozí, že český stát z tohoto obchodu nedostane ani korunu.

Kvůli úpadku podezřelé firmy drží německý insolvenční správce Mirko Möllen pod zámkem českou naftu za více než miliardu. A pohledávky naší země vůči Viktoriagruppe, celkem za 1,8 miliardy, zatím neuznal. To znamená, že při rozdělování peněz z prodeje nádrží v Chlumci nad Cidlinou nemusí Česko dostat nic.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz dostal Möllen dobrou nabídku na prodej výše zmíněného skladu, jednu z nejcennějších částí majetku zkrachovalé Viktoriagruppe (její účty jsou podle dostupných informací na suchu). S uvažovaným obchodem následně seznámil věřitelský výbor.

Český zástupce v tomto orgánu Pavel Grošpic, vyslaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), s prodejem skladu v Chlumci souhlasil. Proč tak učinil, není jasné. Telefon měl vypnutý a zástupci zmíněného úřadu – který má české pohledávky u Viktoriagruppe na starosti - se k detailům s ohledem na další vyjednávání nechtěli vyjadřovat.

Souhlas s prodejem chlumeckého skladu – který v minulosti sloužil armádě - oficiálně potvrdila Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Tedy organizace spravující české nouzové rezervy, která v roce 2004 svěřila část strategické nafty firmě Viktoriagruppe, konkrétně zásoby postačující zhruba na dva a půl dne běžného provozu státu.

„Ano, jsme o tom informováni, ale vzhledem k tomu, že insolvenční řízení v současnosti probíhá, není možné poskytovat detailní informace,“ uvedl mluvčí SSHR Jakub Linka. Chystaný prodej nádrží v Chlumci přiznal prostřednictvím najaté komunikační agentury také insolvenční správce Mirko Möllen.

„Část věřitelského výboru schválila prodej skladu v Chlumci nad Cidlinou. Ale v současné době ještě prodaný není, protože je nutné dořešit několik dalších záležitostí,“ vzkázal Möllen s tím, že obecně platí, že informovat bude až po uzavření obchodu.

Kolik stojí Chlumec?

Sklad leží několik kilometrů severně od Chlumce, schovaný v lesích. Někdejší armádní území v minulosti rozprodalo město soukromým firmám, včetně Viktoriagruppe. Současnou hodnotu skladu si nikdo netroufá odhadnout.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.

„Neumím vám odpovědět, protože o tom nemám žádné informace,“ odvětil bývalý jednatel české pobočky Viktoriagruppe Lubomír Novotný. Na otázku případné ceny neodpověděly ani oslovené úřady.

Chlumec byl jediným ze tří českých skladů na naftu, který patřil přímo Viktoriagruppe. Zbylé dva si společnost pronajímala. Z českých „úschoven“ stačili správci hmotných rezerv naftu loni na podzim odvézt. To bylo v době, kdy prosákly první informace o mizerné finanční kondici Viktoriagruppe a zmizení části nafty uložené v Německu.

V bavorských nádržích u městečka Krailling však také nafta zůstala.

Zapečetili ji němečtí celníci a následně v prosinci loňského roku se Viktoriagruppe sama poslala do úpadku. Insolvenční správce pak prohlásil, že není zcela průkazné, že by nafta za 1,2 miliardy patřila Česku. Stejně tak zatím neuznal ani dluhy za zhruba 600 milionů, které u Viktoriagruppe nárokují čeští celníci a finanční správa.

Stále tedy není jasné, zda se Česko ke své naftě a penězům vůbec dostane. Mirko Möllen zůstává tajemný.

„Rozhovory a vyjednávání s Českou republikou pokračují,“ dodal správce pohledávek. Kromě Česka je mezi věřiteli Viktoriagruppe ještě obec Krailling a také některé soukromé firmy.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...