Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ztracená nafta: Češi dovolili prodat sklad na splacení dluhů, nemusí dostat nic

Zásobní ropy společnosti Mero (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobní ropy společnosti Mero (ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

CHLUMEC NAD CIDLINOU Sklad zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe je na prodej. Část věřitelů firmy, která pro Česko ochraňovala nouzovou naftu, souhlasila s tím, že insolvenční správce zpeněží areál v Chlumci nad Cidlinou. Jenže hrozí, že český stát z tohoto obchodu nedostane ani korunu.

Kvůli úpadku podezřelé firmy drží německý insolvenční správce Mirko Möllen pod zámkem českou naftu za více než miliardu. A pohledávky naší země vůči Viktoriagruppe, celkem za 1,8 miliardy, zatím neuznal. To znamená, že při rozdělování peněz z prodeje nádrží v Chlumci nad Cidlinou nemusí Česko dostat nic.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz dostal Möllen dobrou nabídku na prodej výše zmíněného skladu, jednu z nejcennějších částí majetku zkrachovalé Viktoriagruppe (její účty jsou podle dostupných informací na suchu). S uvažovaným obchodem následně seznámil věřitelský výbor.

Český zástupce v tomto orgánu Pavel Grošpic, vyslaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), s prodejem skladu v Chlumci souhlasil. Proč tak učinil, není jasné. Telefon měl vypnutý a zástupci zmíněného úřadu – který má české pohledávky u Viktoriagruppe na starosti - se k detailům s ohledem na další vyjednávání nechtěli vyjadřovat.

Souhlas s prodejem chlumeckého skladu – který v minulosti sloužil armádě - oficiálně potvrdila Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Tedy organizace spravující české nouzové rezervy, která v roce 2004 svěřila část strategické nafty firmě Viktoriagruppe, konkrétně zásoby postačující zhruba na dva a půl dne běžného provozu státu.

„Ano, jsme o tom informováni, ale vzhledem k tomu, že insolvenční řízení v současnosti probíhá, není možné poskytovat detailní informace,“ uvedl mluvčí SSHR Jakub Linka. Chystaný prodej nádrží v Chlumci přiznal prostřednictvím najaté komunikační agentury také insolvenční správce Mirko Möllen.

„Část věřitelského výboru schválila prodej skladu v Chlumci nad Cidlinou. Ale v současné době ještě prodaný není, protože je nutné dořešit několik dalších záležitostí,“ vzkázal Möllen s tím, že obecně platí, že informovat bude až po uzavření obchodu.

Kolik stojí Chlumec?

Sklad leží několik kilometrů severně od Chlumce, schovaný v lesích. Někdejší armádní území v minulosti rozprodalo město soukromým firmám, včetně Viktoriagruppe. Současnou hodnotu skladu si nikdo netroufá odhadnout.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.

„Neumím vám odpovědět, protože o tom nemám žádné informace,“ odvětil bývalý jednatel české pobočky Viktoriagruppe Lubomír Novotný. Na otázku případné ceny neodpověděly ani oslovené úřady.

Chlumec byl jediným ze tří českých skladů na naftu, který patřil přímo Viktoriagruppe. Zbylé dva si společnost pronajímala. Z českých „úschoven“ stačili správci hmotných rezerv naftu loni na podzim odvézt. To bylo v době, kdy prosákly první informace o mizerné finanční kondici Viktoriagruppe a zmizení části nafty uložené v Německu.

V bavorských nádržích u městečka Krailling však také nafta zůstala.

Zapečetili ji němečtí celníci a následně v prosinci loňského roku se Viktoriagruppe sama poslala do úpadku. Insolvenční správce pak prohlásil, že není zcela průkazné, že by nafta za 1,2 miliardy patřila Česku. Stejně tak zatím neuznal ani dluhy za zhruba 600 milionů, které u Viktoriagruppe nárokují čeští celníci a finanční správa.

Stále tedy není jasné, zda se Česko ke své naftě a penězům vůbec dostane. Mirko Möllen zůstává tajemný.

„Rozhovory a vyjednávání s Českou republikou pokračují,“ dodal správce pohledávek. Kromě Česka je mezi věřiteli Viktoriagruppe ještě obec Krailling a také některé soukromé firmy.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.