24. června 2010 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Každá domácnost věnuje solárním magnátům tisícovku za proud

Solární panel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panel (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Průměrná česká domácnost letos za elektřinu zaplatí okolo 12 tisíc korun. Příští rok se její náklady zvednou minimálně o deset procent. Samotná elektřina přitom výrazněji nezdraží. Vzroste však příspěvek na dotování energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, který je ukrytý v regulované části ceny elektřiny.

Domácnost, která nepoužívá elektřinu k vytápění a spotřebuje kolem 2,5 megawatthodiny za rok, může touto formou v příštím roce zaplatit až 1500 korun, z toho tisícovka bude směřovat k vlastníkům solárních panelů. Výše stejného příspěvku v letošním roce je pro typickou rodinu 415 korun.

"Tato čísla se mohou jevit strašná, ale v horším případě to tak může dopadnout," konstatoval místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček. Tento úřad je za stanovení regulovaných položek ceny elektřiny odpovědný. "Raději říkáme horší čísla a pak je budeme korigovat směrem dolů," dodává Němeček.

Další podrobnosti o vývoji ceny elektřiny si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!