3. dubna 2010 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kde berou strany peníze? ODS od Jágra a Berdycha, ČSSD i od spolužáků

Setkání předsedů parlamentních stran s Klausem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání předsedů parlamentních stran s Klausem | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Tenista Tomáš Berdych, hokejista Jaromír Jágr či bývalí spolužáci dávají politickým stranám nejvíce peněz. Vyplývá to z výročních finančních zpráv za minulý rok, které musely strany před pár dny odevzdat.

Ve vysokých schodcích skončily obě největší parlamentní strany ODS a ČSSD. Zejména kvůli neuskutečněným parlamentním volbám na podzim loňského roku. Kromě státních příspěvků tvoří velkou část rozpočtu strany osobní dary jejích příznivců i členů.

Čtěte více

Zatímco předseda ODS Mirek Topolánek ani jeho přítelkyně Lucie Talmanová straně neposlali nic, dary některých jeho spolustraníků podle deníku Právo sahaly až do výše několika set tisíc korun. Občanskou demokratickou stranu štědře podporují i některé známé osobnosti. Již dříve oznámil například hokejista Jaromír Jágr, že na účet občanským demokratům odeslal čtyři miliony korun, 1,5 milionu daroval tenista Tomáš Berdych. "Jsem pravicový volič a jsou mi blízké strany s liberálním programem," řekl MF Dnes tenista.

Celkově tak strana od dárců získala 96,5 milionu korun, z toho 58,5 milionů od fyzických osob.

Benda dal straně půl milionu korun
Sociální demokracie dostala od sponzorů přes 24,5 milionu korun, nejvíce přispěla firma Cíl, která hospodaří s majetkem ČSSD a kterou strana vlastní.

Přes šest milionů straně věnoval také bývalý spolužák předsedy Jiřího Paroubka Tomáš Melich. Melich byl údajně v 90. letech akcionářem společnosti Eurolotto, která konkurovala Sazce. Melich prý zastupuje také společnost Towit Machinery, která nepřímo figuruje v arbitráži společnosti Diag Human proti českému státu.

Mezi dalšími přispěvateli byli i šéf ústecké organizace ČSSD Jiří Benda (straně dal 500 tisíc korun), předseda Paroubek (50 tisíc korun) a kupodivu i poslankyně Olga Zubová (20 tisíc korun), která měla figurovat na pražské kandidátce ČSSD. Strana ji ale letos stáhla.

Nejvyšší příspěvek od jednoho dárce si na své konto připsala nově vzniklá TOP09, které podnikatel Dušan Novotný daroval 11 milionů korun. Novotný již dříve řekl, že ho ke straně nepoutají žádné osobní vazby. Top09 celkem získala 42 milionů, utratila 38,2 milionu a spolu se Stranou zelených jsou i po loňském roce v plusových číslech.

Zelení získali z darů pouze 21,5 milionu, na účet jim ale mimo jiné přispěla také menší Strana pro otevřenou společnost. Manažer zelených Tomáš Průša MF Dnes potvrdil, že obě strany spolupracují.

Sněmovní kontrolní výbor se bude zabývat finančními zprávami stran 14. dubna. Pokud ji některá strana nepředložila, nebo ji dodala neúplnou, výbor ji zpravidla nejprve vyzve k nápravě. Dalším krokem bývá žádost o pozastavení činnosti strany. Podle verdiktu Ústavního soudu lze strany potrestat pozastavením činnosti nebo rozpuštěním v případě, pokud se provinily opakovaně.

Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz