12. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kdo platí víc jak šest tisíc měsíčně za vedení účtu? Ministerstvo financí

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA 6 300 korun měsíčně – tolik si účtuje ČSOB za správu jednoho bankovního konta. Kdo by tak vysoký poplatek platil? Správce státní kasy. Za loňský rok disponovalo ministerstvo financí téměř dvěma stovkami takových účtů. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu jde o vyhazování peněz.

V minulosti platilo ministerstvo financí za bankovní služby dokonce mnohem víc. Jak vyplývá z nejnovější kontrolní zprávy NKÚ, smlouvu s ČSOB uzavřel stát už v roce 1997. Za správou vládních úvěrů a jiných zahraničních pohledávek platilo ministerstvo vedené tehdy Ivanem Pilipem dohodnutou sumu 40 milionů ročně.

Částka se pak v průběhu let snižovala. Za rok 2004 inkasovala banka 24,4 milionu, o čtyři roky později částka klesla na zhruba 17,1 milionu. Za úřadování Miroslava Kalouska začalo ministerstvo platit za každý účet zvlášť. Nejprve 6 337 korun měsíčně, loni se částka zaokrouhlila na 6 300 korunách.

ČTĚTE TAKÉ:

„Celkový počet evidenčních účtů k 31. prosinci 2012 činil 185. Za období let 1997-2012 uhradilo ministerstvo financí bance celkem přes 452 milionů korun (bez DPH),“ konstatují kontroloři NKÚ, kteří se kvůli špatnému hospodaření úřadu rozhodli podat trestní oznámení.

Služby? Výpis z účtu a evidence

Podle NKÚ nebyla výše milionových paušálů v minulosti nikdy odůvodněna. U většiny účtů se přitom jednalo pouze o vedení konta s případným výpočtem úroků a zpracování údajů do výkazů ministerstva financí.

Ministerstvo také mělo otálet i několik let se zrušením nepotřebných účtů a platilo tak statisíce korun zbytečně. „Takové použití peněžních prostředků státního rozpočtu hodnotí NKÚ jako porušení povinnosti plnit stanovené úkoly nejhospodárnějším způsobem a jako porušení hospodářské kázně,“ stojí v závěru kontrolní zprávy.

Smlouvu prověří audit

Server Lidovky.cz se zajímal o nadstandardní servis, který ČSOB státu poskytuje (jeho rozsah najdete v boxu pod článkem). Samotná banka své služby pro stát komentovat nechtěla. „Zákon nám nedovoluje dávat žádné informace, ani potvrzovat či vyvracet, zda vůbec někdo je či není klientem,“ uvedla pouze mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Ministerstvo hodlá smlouvu s bankou přehodnotit. „Ministr Andrej Babiš v reakci na zjištění NKÚ zadal hloubkovou analýzu fungování a procesů odboru, který má příslušnou agendu na starost. Součástí šetření je také posouzení smluvních podmínek, které byly mezi ministerstvem a ČSOB uzavřeny,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Milan Žurovec.

Balíček služeb za 6 300 měsíčně

Na dotaz serveru Lidovky.cz uvedlo ministerstvo rozsah služeb, které jim ČSOB za kritizované poplatky poskytuje. Banka úřadu mimo jiné:

  • Vede financí účty civilních vládních úvěrů, účty mezibankovních úvěrových dohod s interním režimem vládních úvěrů, účty vyplývající z clearingových platebních dohod, barterové účty, účty k evidenci pohledávek, jež jsou předmětem dohody mezi českým a slovenským ministerstvem financí o převodu pohledávek a závazků v nesměnitelných měnách do státních finančních aktiv a pasiv.
  • Zpracovává evidenci a předává měsíční a čtvrtletní výkazy o stavech a obratech poskytnutých vládních úvěrů a jiných aktiv a pasiv v nesměnitelných měnách.
  • Udržuje k řádné administraci příslušných mezivládních úvěrových dohod a ostatních dohod majících vazbu na státní pohledávky v zahraničí korespondenční styk a komunikuje s příslušnými bankami.
    Zejména zajišťuje odsouhlasování a potvrzování stavů na úvěrových účtech a jiných účtech, výpočet úroků vyplývajících pro dlužnickou stranu z úvěrových podmínek, navyšování stavů pohledávek o tyto úroky a upomíná banku dlužníka v případech, kdy není dluh splácen v dohodnutých termínech.
  • Na základě požadavků MF připravuje podklady pro přípravu zákona o státním rozpočtu ČR, zejména výši předpokládaných ročních splátek.
  • V rozsahu specifikovaném příslušnými zmocněními a instrukcemi ministerstva zabezpečuje operace spojené se zajišťováním návratnosti pohledávek ve státních finančních aktivech Česka.
  • Poskytuje smluvní, právní, ekonomické a účetní konzultace.

Najdete na Lidovky.cz