Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kdo z kola ven? Pod zástupci ODS ve státních firmách se houpe židle

Ministr financí v demisi Jan Fischer 8. ledna na schůzi vlády v Židlochovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí v demisi Jan Fischer 8. ledna na schůzi vlády v Židlochovicích. | foto: ČTK

PRAHA Poslední dny vlády bez důvěry se sice krátí, ministr financí v demisi Jan Fischer však na poslední chvíli spouští další vlnu „výseku“ v dozorčích radách státních podniků. Pokud se bude řídit stejným klíčem jako v loňském roce, o svá křesla by se měli začít bát především zástupci bývalé koalice převážně z řad ODS a TOP 09.

Zeštíhlení dozorčích rad státních firem souvisí zejména se změnami v zákonu o obchodních korporacích. „Budeme snižovat počty členů dozorčích rad a i některých představenstev. Není nutné je mít tak rozsáhlé, to právě někdy vyvolává i politické choutky obsazovat je lidmi, kteří tu potřebnou kvalifikaci nemají,“ vysvětloval počátkem listopadu Fischer.

Jen o pár dnů později už se s funkcemi v dozorčí radě Českého aeroholdingu loučili exministři za ODS Ivan Fuksa a Alexandr Vondra. (čtěte VÍCE) Fischerovo tažení proti politickým „trafikám“ tím ale neskončilo. Do února hodlá odstranit 19 zástupců státu v podnicích Čepro, Mero, Explosia nebo v karlovarském hotelu Thermal. Česká exportní banka, pojišťovna Egap a státní energetický obr ČEZ mají přijít na řadu na jaře.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Hospodářských novin přijde jistě o místo v dozorčí radě Čepra například ředitel gastronomické školy Josef Neumann, jehož do státního podniku dosadila bývalá vicepremiérka Karolína Peake z ministrany LIDEM.

Dalším adeptem na odchod z naftařské společnosti je někdejší senátor za ODS Milan Balabán, toho by však podle deníku mohlo zachránit jeho technické vzdělání a zkušenosti v oboru. Celkem mají opustit dozorčí radu Čepra čtyři lidi.

ČTĚTE TAKÉ:

Silné zastoupení mají občanští demokraté zejména v naftařské společnosti Mero. Vážné obavy o své křeslo v dozorčí radě mohou mít například člen karlovarské regionální rady ODS Radek Zamrzla nebo exprimátor Plzně a bývalý místopředseda Senátu Jiří Šneberger. Dalším členem ODS v dozorčí radě Mera je Jiří Aulický, bývalý místostarosta Hořovic na Berounsku.

O jednu z funkcí by mohl přijít také lékař a manažer Miloslav Kubíček, který sedí jak v dozorčí radě Mera, tak karlovarského hotelu Thermal – se zeštíhlením orgánů se počítá v obou těchto podnicích.

Zemětřesení v exportní pojišťovně?

Server Lidovky.cz vytipoval také představitele ODS, kteří by mohli opustit nejvyšší místa v další vlně redukčních řezů na jaře. Mezi nimi je například někdejší poslanec a starosta Prahy 7 Tomáš Dub, jenž působí v dozorčí radě České exportní banky.

Občanský demokrat stojí také v čele státní pojišťovny EGAP – bývalého poslance Zdeňka Zajíčka přitom odvolal Fischer z funkce náměstka ministra financí už dva dny po nástupu „vlády odborníků“.

Oproti tomu bývalý novinář a ekonomický analytik občanských demokratů David Havlíček si svoji pozici vedoucího oddělení ekonomických analýz Úřadu vlády udržel i pod Rusnokovým vedením. V EGAP je řadovým členem dozorčí rady.

Skončí Kalouskova pravá ruka?

ČEZ – ilustrační foto.

Velmi zajímavá bude personální rošáda ve vrcholných orgánech energetického obra ČEZ. Jediným zástupcem občanských demokratů v dozorčí radě je „Nečasův muž“ Jiří Kadrnka, který v radě sedí více než tři roky.

Pokud se ještě podaří provést změny odcházejícímu ministrovi Fischerovi, může se o své místo obávat také Jiří Volf, jeden z nejbližších spolupracovníků Fischerova předchůdce a rivala Miroslava Kalouska.

TOP 09 zastupuje v energetickém obru Milan Bajgar, lékař a spolumajitel Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné, který do dozorčí rady předloni v létě.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Java Senior Developer

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 90 000 - 180 000 Kč