29. listopadu 2016 12:34, aktualizováno  15:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

KDU-ČSL předloží vlastní návrh změn EET. Kalousek evidenci přirovnal ke koncentračnímu táboru

Miroslav Kalousek (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek (TOP 09). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Divoké diskuze ohledně elektronické evidence tržeb pokračují. KDU-ČSL předloží ve Sněmovně vlastní návrh změn v EET. Vyňati by měli být všichni plátci paušální daně či prodejci na farmářských trzích. KSČM ale změny v zákoně nepodpoří a TOP 09 s ODS dále trvá na úplném zrušení EET.

Předseda strany, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek novinářům v úterý řekl, že jeho strana chce systém, jehož účelem je „pouze buzerace“, zrušit nebo alespoň odložit jeho spuštění do voleb. Jak budou poslanci TOP 09 hlasovat o případných změnách navrhovaných ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), nechtěl Kalousek komentovat. „Nevím, nevím ani, zda budou předloženy,“ uvedl. Vládu vyzval ke „zrušení toho cirkusu“.

„Budeme šťastni za každého, kdo z toho koncentračního tábora unikne, ale především chceme ten koncentrační tábor zrušit,“ uvedl mimo jiné Kalousek. Později se za příměr omluvil.

Ministr Babiš chce na středečním jednání Sněmovny navrhnout dvě vlastní změny v systému. Podle lidovců mají návrhy změn své ratio. Odvolávají se na koaliční smlouvu, podle níž mají pokladny být zavedeny u vybraných skupin podnikatelů, nikoli plošně.

Babiš si chybným postupem sám rozbíjí systém elektronické evidence tržeb (EET), řekl v úterý novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Případné schválení poslaneckých pozměňovacích návrhů vytvořených na poslední chvíli může podle něj systém rozebrat tak, že nebude fungovat. Premiér varoval koaliční strany před hlasováním s opozicí. Opozice v EET nechce dělat změny, ale chce ji zrušit, uvedl.

V úterý, dva dny před spuštěním EET, měly některé restaurace problémy.

V úterý, dva dny před spuštěním EET, měly některé restaurace problémy.

Vládní ČSSD Babiše kritizuje, mimo jiné se obává, že poslanci přijdou s dalšími návrhy, což způsobí chaos. „Úpravy popírají smysl zákona, kterým je narovnání podnikatelského prostředí, z evidence tržeb by se stal trhací kalendář,“ řekl po jednání sociálnědemokratické frakce předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava.

Podle Votavy je nepochopitelné, že Babiš přichází „se zásadními změnami“ na poslední chvíli. Označil to za vážnou strategickou chybu, která vrhá do nejistoty podnikatele, veřejnost i důvěryhodnost celého systému. První skupiny podnikatelů se musejí zapojit do systému už od čtvrtku.

Ani KSČM a ODS nepodpoří ve Sněmovně změny v EET. „Aktuální zákon chce strana nechat nějakou dobu fungovat,“ řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Předseda ODS Petr Fiala chce navrhnout úplné zrušení EET. Je to podle něj jediná možnost, jak zabránit chaosu.

„My se toho divadla účastnit nebudeme,“ uvedl Fiala k hlasování o změnách. „Při projednávání daňového balíčku předložíme pozměňovací návrh, který celou elektronickou evidenci tržeb zruší. Je nám líto těch podnikatelů, kteří se budou muset zapojit už v prosinci, protože tak rychle se EET zrušit nepodaří. Za tento chaos by se občanům měl Andrej Babiš a celá vláda omluvit, uznat chybu a systém zrušit,“ dodal.

Zákon o evidenci tržeb vstoupí v účinnost ve čtvrtek, jako první začne elektronicky evidovat tržby zhruba 40 000 podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Babiš ale chce, aby z evidence tržeb mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 000 korun, a také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech. Babiš návrh plánuje ve Sněmovně předložit ve středu jako poslanec ve formě pozměňovacího návrhu k daňovému balíčku.

Zákon o evidenci tržeb vstoupí v účinnost ve čtvrtek.

Pravicová opozice zákon o EET dlouhodobě kritizuje, způsobí podle ní likvidaci malých živnostníků. Čas na změny už podle Kalouska vláda promrhala. Kalousek připomenul, že zmírnit návrh se jeho strana neúspěšně pokoušela na jaře. „Jsme fascinováni tím, že není jasné, pro koho bude platit a pro koho ne,“ uvedl. Dodal, že odpovědnost za chaos, který nastane, nese celá vláda, tedy i ČSSD a KDU-ČSL. TOP 09 podle něj připravila vlastní pozměňovací návrhy.

ČTK