10. března 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kdy přijde berňák? V Ostravě je to za 43 let, v Praze za 100 let

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Šestý pražský obvod versus Konice na Prostějovsku. Takový je v Česku rozdíl mezi peklem a rájem – alespoň co do pravděpodobnosti daňových kontrol. Zatímco v Konici je pravděpodobná daňová kontrola jednou za tři roky, v Praze 6 je to 139 let.

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Terrinvest. Obrovské rozdíly v pravděpodobnosti daňových kontrol mezi Prahou a menšími městy posilují "daňovou turistiku" v Česku. Stále více firem a podnikatelů kvůli tomu přemisťuje svá sídla do hlavního města.


ČTĚTE SPECIÁLNÍ INFOGRAFIKUDaňové přiznání - DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ 2011

- 7 otázek a odpovědí
- interaktivní formuláře
- vše co je třeba vědět
- jak ušetřit
- co se loni změnilo

- ZDE PRO VÁS


"Daňoví úředníci jsou totiž v hlavním městě vytíženější a firmy mají menší pravděpodobnost, že je potká kontrola," vysvětluje Mária Ščamburová, obchodní ředitelka společnosti Office House.
To dokládá i porovnání "pekelné" Konice s "rájem" Prahy 6. V Konici je registrováno 1627 daňových subjektů, na které dohlíží pět kontrolorů. V šestém pražském obvodu má 39 492 daňových subjektů pod dohledem pouze 42 kontrolorů.

A k tomu jeden velký paradox: zatímco v Konici zvládne ona pětka průměrně 347 daňových kontrol za rok, v Praze 6 jich sedmkrát větší počet úředníků zvládne pouze 297.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!