22. července 2016 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kimova KLDR zažila největší propad za osm let, tvrdí bankéři ze Soulu

Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un. | foto: Reuters

PCHJONGJANG/SOUL Ekonomika KLDR loni klesla o 1,1 procenta a zaznamenala tak nejprudší propad za posledních osm let. Ukázaly to páteční odhady jihokorejské centrální banky. Nízké ceny komodit na světových trzích zasáhly vývoz z komunistické země, který je přitom hlavním tahounem severokorejské ekonomiky.

KLDR řízená Kim Čong-unem údaje o své ekonomice nezveřejňuje.

Zmíněný údaj zachycuje pokles reálného hrubého domácího produktu. Je to přitom největší pokles od roku 2007, kdy se HDP snížil o 1,2 procenta, a zároveň první propad od roku 2010. Pro srovnání, v předloňském roce ekonomika KLDR vzrostla o rovné jedno procento.

ČTĚTE TAKÉ:

„Hlavním důvodem poklesu HDP byl zřejmě zahraniční obchod, neboť se snížily světové ceny komodit a klesla i poptávka v Číně,“ uvedl nejmenovaný činitel jihokorejské měnové autority, jehož citovala agentura Reuters.

Hlavním vývozním artiklem mezi komoditami jsou uhlí a železná ruda, jejichž vývoz loni pravděpodobně klesl. Čína je hlavním obchodním partnerem KLDR.

Jihokorejská centrální banka tvrdí, že vývoz z KLDR loni klesl o 14,8 procenta, dovoz se propadl o 20 procent. V roce 2014 se export snížil o 1,7 procenta, zatímco dovoz o 7,8 procenta vzrostl. Odhady jihokorejské centrální banky dále ukázaly, že pokles zaznamenaly všechny sektory kromě stavebnictví a služeb.

Situace v zahraničním obchodu by se podle citovaného jihokorejského činitele mohla dál zhoršovat. Pro převážně izolovanou KLDR je totiž stále těžší zvyšovat dodávky do jiných zemí kvůli mezinárodním sankcím, které po pokračujících testech střel a jaderných hrozbách Pchjongjangu zřejmě ještě zesílí.

ČTK