3. února 2010 8:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kindl a spol. dostanou za rozhodnutí v kauze Diag Human 30 milionů

Milan Kindl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kindl | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Tři rozhodci v kauze Diag Human versus stát, ve které jde o 14 miliard korun, zřejmě dostanou každý deset milionů korun. Tuto částku si navrhli rozhodci sami loni, pak na to přistoupil i Diag Human a teď i stát. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na advokáta společnosti Diag Human Jana Kalvodu.

"Strany se shodnou na odměně, nicméně smlouva zatím nebyla podepsána," řekl listu Kalvoda. Podle zdroje z ministerstva zdravotnictví stát navrhuje také deset milionů korun pro každého.  Podepsání dohody o odměně závisí na majiteli firmy Diag Human Josefu Šťávovi. Celkové náklady ve výši 30 milionů korun si rozdělí obě strany napůl.

V kauze budou rozhodovat šéf Hospodářské komory ČR Petr Kužel, bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl, který odstoupil po odhalení "rychlostudentů", a Švýcar Damian Della Ca. Ti mají přezkoumat rozhodnutí první arbitráže ze srpna 2008, ve které stát prohrál a měl zaplatit téměř devět miliard korun odškodného za údajné zmaření Šťávova vysoce ziskového obchodu s krevní plazmou. Spor vznikl, když ministerstvo zdravotnictví firmu odmítlo ve výběrovém řízení na její zpracování.

Podle zdroje z ministerstva stát vysokou odměnu navrhuje proto, že je to adekvátní výše částky, o kterou ve sporu jde. Kalvoda tvrdí, že odměnu navrhl jeho klient pod tlakem, když jej stát upozornil, že dohoda o odměně je zřejmě předpokladem pro jakoukoliv činnost rozhodců. Podle zdroje obeznámeného s průběhem arbitráže by mohli rozhodnout do půl roku.

Situace v nejdelším obchodním sporu v dějinách České republiky se možná dál zkomplikuje. V lednu totiž byli do sporu přijati účastníci, kteří údajně drží čtvrtinu Šťávova nároku. Jsou to firmy Towit Machinery, která je podle listu spojená s Vítkovicemi Machinery Jana Světlíka, a offshorová Dumfries Holdings. Šťáva odmítá, že by část pohledávky komukoliv postoupil, a bude se přistoupení firem bránit.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz