17. srpna 2016 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kladivo na poradce. Británie bude trestat návody ke snižování daní

Britské libry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské libry. | foto: Shutterstock

LONDÝN Velká Británie plánuje pokuty pro finanční poradce poskytující klientům informace o tom, jak mohou využít mezer v zákonech ke snížení daňového základu. Plány, které ve středu nastínilo tamní ministerstvo financí.

Jde o první krok nové premiérky Theresy Mayové ke slibovanému omezení legálního i ilegálního snižování daňových úniků firem a bohatých jednotlivců.

„Lidé, kteří nabízejí systémy ke snižování daňového základu, připravují zemi o potřebné daňové příjmy,“ uvedla Jane Ellisonová z ministerstva financí.

Boj proti ilegálním i legálním daňovým únikům se stal důležitou součástí snahy o zlepšení stavu veřejných financí Spojeného království. Politici tímto bojem reagují rovněž na nespokojenost veřejnosti se stavem daňového systému.

Podle opozice se však vládě stále nepodařilo dostat tento problém pod kontrolu.

Nový plán podle ministerstva financí umožní daňovým úřadům vyměřit vysoké pokuty finančním plánovačům, poradcům či účetním nabízejícím systémy pro snižování daňového základu. Ti by tak na pokutách mohli zaplatit stejnou částku, jakou svým klientům pomohli ušetřit na daních, píše se v dokumentu ministerstva.

ČTK