Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus dnes podepsal protikuřácký zákon i zjednodušení exekucí

Prezident Václav Klaus se zúčastnil 10. srpna tradiční Svatovavřinecké pouti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus se zúčastnil 10. srpna tradiční Svatovavřinecké pouti | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus měl dnes podpisový den. Kromě emisních povolenek pro elektrárenské giganty podepsal i zjednodušení formulářů pro nemocenské, protikuřácký zákon, jednotné zdanění europoslanců, zjednodušení exekučního řádu, zrušení povinnosti vést knihu jízd pro malé podniky a zákon o sčítání lidu v roce 2011.

Původní zákon o nemocenském pojištění platí od letošního ledna. Ukázalo se ale, že lékaři jsou kvůli němu zavaleni administrativou. Cílem novely, kterou společně předložili bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD), je snížit náklady lékařů na odesílání hlášení až o třetinu. Nová pravidla začnou platit tři měsíce po vyhlášení. Hlášení nemocenské by v budoucnu mělo zjednodušit také zavedení elektronické neschopenky.

Kuřácké hospody budou označeny nálepkou

Podle novely protikuřáckého zákona si budou restauratéři moct vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Restaurace bude muset být označena příslušnou nálepkou. Nová pravidla začnou platit od poloviny příštího roku. Zákon je výsledkem kompromisu, na kterém parlament dlouho hledal shodu.

Novela počítá s tím, že lidé už při vstupu do restaurace podle jejího označení zjistí, zda vcházejí do kuřáckého či nekuřáckého prostředí. Zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, a zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem.

Europoslance bude danit už jen Unie

Na základě Klausova podpisu nebudou také čeští europoslanci, kteří jsou nově placeni z rozpočtu EU, v ČR platit důchodové a nemocenské pojištění. Novela zákona také zamezí dvojímu zdanění platů poslanců. Odměny, odchodné, starobní důchod a jiné dávky, které budou vypláceny z rozpočtu EU, budou podléhat dani ve prospěch unie.

Na druhou stranu tím ale český státní rozpočet ušetří přes 22,8 milionu korun ročně, které zatím musel českým europoslancům vyplácet na mzdách.

Exekuce již nebudou nesmyslně vysoké

I exekuční řízení se má díky Klausovu podpisu ještě před koncem roku zjednodušit a zrychlit. Současně by se měla zvýšit ochrana práv účastníků tohoto řízení.

Hlavní změnou novely je přiměřenost exekucí, která má zaručit, že zabavovaný majetek nebude mnohem vyšší hodnoty než dlužná částka. Exekutor by tak už do budoucna kvůli vymáhané stokoruně neměl obstavit celý bankovní účet. Hlavním způsobem, jak získat od dlužníka peníze, bude takzvané přikázání pohledávky, poté srážky ze mzdy, a teprve pak bude moci exekutor sáhnout na majetek dlužníka.

Nově by mělo platit, že dlužník v exekuci bude mít sice zablokovaný celý majetek s výjimkou běžných činností, jakmile ale bude zajištěn dostatečný majetek pro uhrazení dluhu, majetek bude opět uvolněn.

Podnikatelům ubyde povinnost a na jedno auto dostanou 5000 korun

Prezident dnes podepsal i novelu zákona o správě daní a poplatků, která od ledna příštího roku zruší povinnost malých a středních podnikatelů s nejvýše třemi služebními vozy vést knihu jízd. Místo toho si budou moci odečítat za každé auto 5000 korun měsíčně. Podnikatelé budou moci výhody paušálního odpočtu nákladů využít již v daňovém přiznání za letošní rok.

Sčítání lidu v roce 2011 bude stát miliardy

Na základě Klausova podpisu se bude sčítání lidu, domů a bytů konat v březnu 2011. Dotazníky bude nově možné poslat přes internet či poštou. Zákon stanoví okruh údajů, které budou Češi i cizinci v Česku za dva roky poskytovat Českému statistickému úřadu. Sčítání by mělo stát celkem 2,65 miliardy korun.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!