14. dubna 2009 20:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus doporučil Fischerovi Kalouska

Prezident republiky Václav Klaus (vpravo) jmenoval Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus (vpravo) jmenoval Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Jan Fischer se chystá v nejbližších dnech seznámit s prioritami klíčových ministerstev, setkat se hodlá především s lidmi, jejichž agenda se týká řízení Evropské unie. Novinářům to dnes řekl mluvčí nového premiéra Roman Prorok.

Fischer tedy bude zřejmě hovořit s vicepremiérem Alexandrem Vondrou (ODS) a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (za SZ).

Dnes v Hrzánském paláci zhruba hodinu jednal s dosluhujícím premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem, který podle Proroka vyslovil tomuto postupu podporu. O otázkách českého předsednictví EU a o složení své vlády jednal dnes v poledne Fischer podle serveru iDnes.cz i s prezidentem Václavem Klausem.

Klaus podle serveru vyjádřil přesvědčení, že by ve Fischerově vládě měl zůstat dosavadní ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). "Přál bych si, aby byl ponechaný ve vládě jeden jediný ministr, a tím je ministr financí Kalousek. Já bych mu svoji důvěru stoprocentně dal, věřím, že by udržel českou ekonomiku v pořádku," citoval prezidenta iDnes.cz. Podle původní dohody parlamentních stran nicméně měli místa ve Fischerově vládě, která zemi dovede k předčasným volbám, zaujmout nestraničtí odborníci.

Na setkání s kandidáty na ministry je prý čas
Ve středu chce Fischer postupně zahájit jednání o podobě nové vlády s šéfy stran, které se podepsaly pod dohodu, na jejímž základě úřednická vláda vzniká, tedy s lídry ODS, ČSSD, Strany zelených a KDU-ČSL.

Topolánek dnes novinářům neřekl ani slovo, do Hrzánského paláce na Hradčanech přijel a později také odjel vládní limuzínou. Předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka Fischer zatím neoslovil. Pokud se tak stane, je Čunek připraven na schůzku přijít. S premiérem úřednické vlády chce hovořit především o způsobech řešení hospodářské krize.

Na setkání s kandidáty na ministerské funkce je podle Fischera zatím brzy. S novým kabinetem by měl do Strakovy akademie přijít a vlády se ujmout 9. května.

ČTK