22. listopadu 2010 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

KLAUS: Euro v ČR nechci. Podívejte se na Irsko

Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu. | foto: ČTK/AP

PRAHA Jakýkoliv problém eurozóny je vzhledem k těsným vazbám s Českou republikou i českým problémem. Řekl to dnes po setkání s německým prezidentem Christianem Wulffem prezident Václav Klaus.

Česko sice není členem eurozóny, ale není pro něj žádnou radostí nacházet v eurozóně jeden problém za druhým, dodal Klaus.

Prezident tak reagoval na aktuální ekonomický vývoj v Irsku. Země, jejíž rozpočtový deficit rekordně vzrostl v důsledku nákladné sanace bank, v neděli oficiálně požádala Evropskou unii o finanční pomoc. Ministři financí eurozóny žádost schválili.

Prezident Václav Klaus.

Je dobře, že nejsme v eurozóně

Podle Klause je dobře, že Česko není členem eurozóny. Uvedl, že nyní v Česku neexistuje žádná zřetelně definovaná skupina lidí, která by doporučovala přijetí eura v "představitelné budoucnosti". Vstup Česka do eurozóny nyní není tématem, dodal prezident.

Německý prezident Christian Wulff řekl, že v eurozóně je nutný jasný právní základ pro země, které porušují pravidla. Je přesvědčen, že Česká republika hraje při tvorbě pravidel velmi dobrou úlohu. Německý prezident i přes současné potíže přijetí eura Česku doporučuje.

Anketa

Myslíte si, že zavedení eura v ČR by bylo dobrým nápadem?

Ano. Měli bychom se dostat na úroveň sousedních vyspělejších států. 44
Ano, ale až se situace v Irsku a Portugalsku uklidní. 15
Ne, na příkladu Irska, Řecka a Portugalska je jasné, že zavedení eura by ČR jen přitížilo. 296
Na tuto problematiku nemám názor. 6

Irové dostanou přibližně 2 biliony korun

Irové dostanou peníze od Mezinárodního měnového fondu, ale zejména ze stabilizačního fondu pro eurozónu. Do tohoto fondu se země eura letos po vyřešení řecké dluhové krize zavázaly vložit 440 miliard eur.

Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker dnes uvedl, že Irsko by mohlo první část finanční pomoci získat již v lednu příštího roku. Konkrétní částku neupřesnil, podle odhadů by se ale celková pomoc měla pohybovat mezi 80 až 90 miliardami eur (až 2,2 bilionu Kč).

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč