Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus: Je to zrůdná, hrozná věc. Euroval rozhodně nepodepíšu

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus nepodepíše doplněk Lisabonské smlouvy, který umožní vznik nového záchranného fondu eurozóny – Evropského stabilizačního mechanismu.

"Tyto valy považuji za zrůdnou, hroznou věc a já je podepisovat rozhodně nebudu," uvedl Klaus na setkání týdeníku Euro s manažery. "To, že dodatek v ČR nebude ratifikován, nebude mít na záchranný fond vliv," řekl říká mluvčí české diplomacie Vít Kolář.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling ve čtvrtek v Českém rozhlase řekl, že fond už funguje a Česko jeho fungování neblokuje. ESM byl spuštěn na podzim poté, co na konci září vstoupila v platnost smlouva o jeho vzniku. "V tuto chvíli se na nikoho nečeká, ten mechanismus normálně funguje," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Klausův podpis se vztahuje na změnu jednoho článku lisabonské smlouvy. Jde o ustanovení, které potvrzuje pravomoc, kterou už státy mají, uzavírat mezinárodní smlouvy. Nepřenáší ale žádnou pravomoc, takže bylo možné mechanismus spustit dřív, než skončí ratifikace tohoto článku. "Nikomu nic to neblokuje," řekl Belling. "Nemůžeme to mít žádný vliv ani teoreticky," dodal.

Dienstbier: Klaus pohrdá ústavou

Klause vyzval k podpisu ve čtvrtek Senát. Česko je poslední zemí EU, která ratifikaci nedokončila. "Prezident republiky má povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu poté, kdy obě komory Parlamentu České republiky vysloví souhlas s ratifikací, jak konstatoval Ústavní soud," uvedl ve čtvrtek předseda senátního evropského výboru Miroslav Krejča (dříve ČSSD).

Nový euroval

Nový mechanismus má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF). Zemím platícím eurem, které se ocitnou v problémech, bude moci půjčit až 500 miliard eur (12,4 bilionu korun).

Splátky půjček z ESM budou mít přednost před splátkami soukromým věřitelům. Vyšší prioritu budou mít jen splátky půjček od Mezinárodního měnového fondu.

Výše příspěvku má záviset ze 75 procent na výši národního důchodu, ze 12,5 procenta na výši HDP a ze zbývajících 12,5 procenta na počtu obyvatel.

Senát už na jaře uspěl s podobnou výzvou vůči prezidentovi, která se týkala podpisu dodatku k Evropské sociální chartě o kolektivních stížnostech.

K výzvě se přidal i prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Obvinil Klause z toho, že svým otálením "pohrdá ústavou a takto závažným způsobem porušuje" prezidentský slib, v němž se zavázal ústavu a zákony dodržovat. Klaus svým chováním podle Dienstbiera ohrožuje pozici Česka na mezinárodní scéně.

Společný fond se Česka netýká. Zatím

Fond by měl za daných podmínek pomoci zemi platící eurem překlenout problémy s financováním, které by mohly ohrozit stabilitu eurozóny. Česku před zavedením eura nevzniknou kvůli souhlasu s fondem žádné finanční závazky.

Pokud by Česko bylo členem eurozóny, muselo by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by země musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun; tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchody postupně otevírají, přišly ale o hodně peněz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchody postupně otevírají, přišly ale o hodně peněz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchody postupně otevírají, přišly ale o hodně peněz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...