30. dubna 2009 18:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus jednání o vládě komentovat nechce

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus nebude komentovat dnešní zvrat v jednání o sestavení úřednické vlády. Mluvčí Hradu Radim Ochvat řekl, že prezident žádné vyjádření nechystá. Minulý týden nicméně Klaus po schůzce s designovaným premiérem Janem Fischerem vyzýval k co nejrychlejšímu ustanovení nového kabinetu.

Zelení dnes pohrozili, že od dohody o úřednické vládě odstoupí, pokud jejich partneři neosvětlí spory o obsazení postů, které měli původně patřit lidovcům. Šéf SZ Martin Bursík požádal o jednání zastřešené Fischerem, ten mu však nevyhověl.

Odpoledne se Bursík sešel s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. ČTK však nezískala informace o výsledku jednání. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už dopoledne naznačoval, že o žádná další jednání nestojí, uvedl nicméně, že je ochotný ke kompromisům. Zelení chtějí alespoň dva ministry a zmocněnce pro lidská práva.

Paroubek řekl, že ještě není definitivně rozhodnuto o případném obsazení funkce ministra pro lidská práva. Kdyby ho získali zelení, ODS a ČSSD by si mohli rozdělit resorty školství a kultury. Zelení by tak do vlády nominovali dva zástupce, ODS šest a ČSSD osm. Počet ministrů by se o jednoho zvýšil, spolu s Fischerem by vláda měla 17 hlasů. Fischer politikům vzkázal, že své spory mají řešit mezi sebou. Pokud by se nedohodli a zelení od dohody odstoupili, jak hrozí, očekává Fischer dohodu dvou největších stran. Měly by se v tom případě shodnout na obsazení funkce ministra životního prostředí, která patří zeleným. V tom případě by se zřejmě neobsazovala funkce ministra pro lidská práva a poměr ministrů ČSSD a ODS činil osm ku sedmi. Rozdělení hlasů by mohlo ovlivnit rozhodování vlády v případných privatizacích. Podle vyjádření ministra financí v demisi Miroslava Kalouska bude nová úřednická pokračovat v privatizaci Českých aerolinií. Zbývá dokončit druhé kolo tendru, do kterého postoupilo konsorcium Unimex - Travel Service a letecká společnost Air France-KLM. Ve druhém kole bude rozhodovat pouze cena, nový majitel má být znám do konce září.

Komplikovanější je chystaný prodej pražského letiště, kde tendr ještě nezačal. Jeho podmínky měla vláda podle původních plánů projednávat v září.

Proti prodeji se postavili opoziční sociální demokraté i koaliční lidovci.

ČSSD chce dokonce prodej zakázat zvláštním zákonem. O letišti tak zřejmě bude rozhodovat až vláda vzešlá z předčasných voleb.

str rem mal

ČTK, Lidové noviny