Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus jmenoval do čela ČNB svého oblíbence, euroskeptika Singera

Miroslav Singer byl Václavem Klausem jmenován novým guvernérem ČNB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer byl Václavem Klausem jmenován novým guvernérem ČNB. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě nového guvernéra České národní banky. Nástupcem Zdeňka Tůmy se staů dosavadní viceguvernér Miroslav Singer.

Singer po jmenování uvedl, že mandát guvernéra přijímá v době, kdy ještě neutichly otřesy finančních trhů a chystají se dramatické a Česku ne vždy prospěšné změny finančního systému ve světě i Evropě.

"Já jsem odhodlán ze všech sil usilovat o to, aby i během mého působení na pozici guvernéra byla ČNB schopna naplňovat roli garanta pevnosti českého finančního systému a především stability hodnoty úspor českých občanů," řekl.

Miroslav Singer byl Václavem Klausem jmenován novým guvernérem ČNB.

Klaus po jmenování před novináři uvedl, že nový šéf centrální banky může vykonávat svou funkci smysluplně jen v případě, že bude nadále platit česká koruna. V souvislosti s tím proto prý doufá, že si centrální banka nebude "pod sebou podřezávat větev".

Nový guvernér reagoval tím, že nyní možnost zavedení eura v ČR nevidí. "Situace v ČR není taková, aby se o tom dalo přemýšlet. Rozpočtová situace to neumožňuje," řekl Singer.

Klausův muž
Odborníci považují Singera za jednoho z "klausových mužů". Jejich názory jsou na velké množství problémů velmi podobné. V otázce přijetí eura pak Singer stejně jako Klaus dlouhodobě vybízí k opatrnosti.

Čtěte více:


Letos v lednu například prohlásil, že veškeré debaty o vstupu ČR do eurozóny jsou zbytečné, protože fiskální politika něco takového kvůli neochotě politiků k ekonomickým reformám zatím neumožňuje. Přesto se nedá očekávat, že by se politika ČNB po příchodu Singera do jejího čela nějak podstatně změnila.

Udrží vysoké renomé?

Česká bankovní asociace (ČBA) považuje jmenování Singera za příslib pokračování ČNB v její účinné a efektivní měnové politice i dozoru nad finančním trhem.

ČNB má podle asociace vysoké renomé v ČR i v zahraničí a
její činnost se pozitivně projevuje ve stabilitě bankovního sektoru nejen před krizí, ale především v jejím průběhu. "Očekáváme, že v této racionální politice a v konstruktivní spolupráci s účastníky finančního trhu bude
pokračovat i po změně ve svém čele," uvedl výkonný ředitel ČBA Josef Tauber.

Jmenování Singera není podle analytika České spořitelny Martina Lobotky příliš překvapivé, obecně se totiž čekalo, že to bude on, nebo viceguvernér Mojmír Hampl.

"Singer je z této dvojice obecně pokládán za větší holubici (preferující nižší sazby), i když toto je možná trochu zkreslené - osobně bych jej zařadil spíše k někomu, kdo relativně často umí změnit svůj názor na nastavení sazeb, a tudíž umí trhy svým vyjádřením překvapit," míní Lobotka. Celkové směřování bankovní rady se podle něj moc nemění a zůstává "euro-pesimistickou".

Třetí guvernér
V čele České národní banky bude Singer v pořadí třetím guvernérem. Od roku 1993 byl guvernérem Josef Tošovský, po něm instituci vedl Tůma. V období od 17. prosince 1997 do 21. července 1998, kdy Tošovský stál v čele úřednické vlády, byl pověřen vedením ČNB Pavel Kysilka.

 viceguvernér České Národní Banky Miroslav Singer
Miroslav Singer na fotografii z ledna 2010.

Členem bankovní rady ČNB a viceguvernérem centrální banky je Singer od února 2005, předtím mimo jiné působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Tůmův překvapivý odchod
Tůma v polovině dubna oznámil, že se k letošnímu 30. červnu vzdává svého mandátu. Důvodem rezignace byla podle Tůmy mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB. "Věřím tomu, že to může prospět plynulému předání vesla," prohlásil Tůma v dubnu.

Čtěte více:

Tůma měl původně ve funkci skončit po uplynutí jeho druhého šestiletého mandátu 12. února 2011. V té době skončí mandát většiny členů bankovní rady.

O tom, kdo Tůmu ve funkci nahradí, se spekulovalo. Vedle favorizovaného Singera padaly také jména dalšího viceguvernéra Mojmíra Hampla nebo Jiřího Weigla, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.

Tůma byl guvernérem od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období.

Kdo je Miroslav Singer?

Miroslav Singer bude v pořadí třetím guvernérem ČNB

Datum a místo narození: 14. května 1968, Praha
Vzdělání: v roce 1991 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor matematické metody v ekonomii a v roce 1995 doktorandské studium na Pittsburské univerzitě.
Dosavadní funkce: od 13. února 2005 je viceguvernérem ČNB (sekce regulace a analýz finančního trhu, sekce licenčních a sankčních řízení, sekce dohledu nad finančním trhem).

Praxe: Od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 až 1999 zastával
funkci ředitele Investiční společnosti Expandia a v období 2000 až 2001 byl ředitelem holdingu Expandia. Od roku 2001 působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti Pricewaterhouse Coopers ČR. V únoru 2005 se pak stal členem bankovní rady ČNB a zároveň i jejím viceguvernérem.

Ostatní:
- přednáší kurz informační ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze, v minulosti přednášel i v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK;
- publikoval řadu článků v denním i odborném tisku;
- od dubna 2003 je předsedou správní rady Nadace CERGE-EI;
- byl členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a firem Jitona, Vigona a Vlnap;
- byl členem redakční rady časopisů Finance a úvěr a Business Central Europe;
- Singer se stal v pořadí třetím guvernérem ČNB po Josefu Tošovském (1993 až 2000) a Zdeňku Tůmovi (2000 až 2010). V období od 17. prosince 1997 do 21. července 1998, kdy Tošovský stál v čele úřednické vlády, byl pověřen vedením ČNB Pavel Kysilka.


,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!