5. června 2009 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus: Krize není porážka volného trhu, ale politiků, kteří mu bránili

Prezident Václav Klaus na konferenci ve Varšavě věnované 20 letům ekonomické transformace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus na konferenci ve Varšavě věnované 20 letům ekonomické transformace. | foto: AFP

VARŠAVA Prezident Václav Klaus dnes na konferenci ve Varšavě věnované 20 letům ekonomické transformace v zemích střední a východní Evropy varoval před přílišnými zásahy státu do ekonomiky. V době finanční a hospodářské krize se podle něj začínají objevovat tendence regulovat trh, kterým je třeba zabránit. "Je naší povinností důrazně varovat před výraznými zásahy státu do ekonomiky," řekl Klaus.

Prezident po konferenci také řekl, že je nutné oddělit krizi, která se projevuje v krátkém a středním období a "samozřejmě dopadá na miliony lidí na celém světě", od dlouhodobé krize. "Hrozí nebezpečí, že dojde k přestřelení, k strašlivému přehnání zásahů státu do ekonomiky," zdůraznil Klaus. "Ono to tu krizi moc nevyřeší, ale hlavně to pokazí budoucnost celého světa a nás na předním místě," dodal prezident.

Hospodářská krize je podle Klause výsledkem dlouholeté manipulace politiků trhem. "Není to porážka volného trhu, ale politiků, kteří podkopávali jeho základy," řekl prezident, jenž v 90. letech stál u ekonomické transformace v tehdejším Československu a později České republice.

Plusy ekonomické transformace v postkomunistických zemích výrazně převažují nad jejími minusy, shodli se účastníci konference pořádané Polskou národní bankou.

Klaus: za mého vedení probíhala transformace správným směrem

První půlku uplynulého dvacetiletí zhodnotil prezident, jenž v 90. letech zastával funkci ministra financí a později předsedy vlády, kladně. Zdůraznil, že vše směřovalo k menšímu vlivu státu a větší svobodě člověka, a to zvláště té ekonomické. Druhé desetiletí ale už podle něj bylo ve znamení manipulace a opětovného zvýšení role státu v ekonomice. "Naprosto zásadním úkolem je před takovýmto chováním varovat," zopakoval Klaus.

Společná evropská měna není podle českého prezidenta záchranou před finanční krizí. "Statistika Evropské komise ukázala, že ekonomika zemí eurozóny dopadá viditelně hůře než ekonomika celé Evropské unie, neboli země, které nejsou v eurozóně, které nemají euro, prožívají tuto krizi lépe," zdůraznil Klaus, jenž v rámci své návštěvy Varšavy předal svému protějšku Lechu Kaczyńskému dopis k 20. výročí událostí roku 1989.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.