22. března 2011 17:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus nepodepíše 'evropskou' novelu zákona o ČNB

Prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Prezident republiky Václav Klaus nebude blokovat novelu zákona o ČNB, která upravuje působnost České národní banky jako součásti nově vzniklého evropského systému dohledu nad finančním trhem.

Svůj podpis však pod zákon nepřipojí, neboť jde o další krok k systematickému omezování suverenity českých ústavních institucí. Informoval o tom prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

"Prezident republiky na tento trend dlouhodobě poukazuje, je jeho kritikem a často apeluje na české zákonodárce, aby přejímání evropské legislativy s podobnými dopady zvažovali důsledněji," uvedl Ochvat.

Evropský systém dohledu vytvořila EU
Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi. Novela vkládá do zákona nový paragraf, který konstatuje, že ČNB "je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy".

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již při projednávání ve sněmovně řekl, že v předloze jde výlučně o posílení informační povinnosti a koordinace, nikoli o přesun kompetencí k evropským orgánům dohledu. Takový proces by byl nežádoucí a byl by v přímém rozporu se zájmy České republiky, konstatoval.

Důvodem k novému uspořádání se stala finanční krize
Podnětem k novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize. Ta podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů.

Novela tak vstoupí v platnost bez prezidentova podpisu.

Lidovky.cz, ČTK