10. srpna 2012 16:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prezident kritizuje zvýšení daní i hádku církví s ČSSD

Václav Klaus na Sněžce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na Sněžce | foto: ČTK

PEC POD SNĚŽKOU Václav Klaus nesouhlasí s navrhovaným zvýšením daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent, o kterém bude v příštím týdnu rozhodovat Senát. Při tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se prezident také vyjádřil k debatě o církevních restitucích. ČSSD i církve by v ní podle Klause měly zmírnit hlas.

"Zvýšení všech daní a DPH zvláště poškozuje naší ekonomiku, brzdí ji. Je to nerozumný tah, já jsem zásadně proti tomu, aby tato vláda zvyšovala daně a jsem proti tomu i v tomto konkrétním případě," řekl Klaus.

Zvýšení DPH je součástí vládního stabilizačního balíku, který už schválila sněmovna a příští týden o něm bude rozhodovat Senát.

K debatě o restitucích

ČSSD i církve by měly v debatě o církevních restitucích zmírnit hlas, míní prezident. Sociální demokraté podle něj hrají s tímto tématem politickou hru, kterou občané sami vyhodnotí. Klaus to řekl novinářům při dnešní pouti na Sněžku, které se zúčastnil.

"Je to politická hra, ČSSD si určitě měla zvážit, jestli to byl racionální krok nebo ne. Nechme každého občana, ať si to vyhodnotí sám," řekl Klaus.

Zaregistroval prý, že církev na kampaň zareagovala velmi ostře. "Já vím, že ona se tím cítí ohrožena, ale oběma stranám bych doporučoval jisté zmírnění hlasu," řekl.

Návrh obsahuje také další daňové změny, například zvýšení daně z převodu nemovitostí, omezení výdajových paušálů, zelené nafty a další opatřeních, od nichž si vláda slibuje, že jí pomůžou stabilizovat veřejné rozpočty.

Kromě opozice, která zvýšení DPH i další opatření od samého počátku kritizuje, se ozvaly nesouhlasné hlasy i z vládní ODS, které Klaus řadu let předsedal.

Například senátorský klub ODS si chce na příští týden pozvat premiéra Petra Nečase, aby mu zdůvodnil některé návrhy ve stabilizačním balíku, zejména zvyšování daní.

Při závěrečném schvalování ve sněmovně vystoupil s kritikou bývalý předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

V senátním hospodářském výboru zkritizoval návrh senátor Petr Pakosta, který byl dříve členem ODS. Pro zvýšení daní odmítá hlasovat i dlouholetý senátor ODS Jaroslav Kubera.

Pokud Senát návrh zamítne, jak mu tento týden doporučil hospodářský výbor, vrátí se předloha zpět sněmovně. Koalice pak bude potřebovat nejméně 101 hlasů na to, aby senátní veto přehlasovala a odeslala předlohu prezidentovi.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz