17. února 2009 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus pochválil Topolánkův ekonomický balíček

Václav Klaus drží jedno euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus drží jedno euro. | foto: AFP

PRAHA Prezident Václav Klaus se vůbec poprvé vyjádřil k podobě ekonomického záchranného plánu, který schválila vláda Mirka Topolánka. Podle stanoviska je tento balíček "racionální a přiměřený".

"Vládou přijatý plán považuji za celkem racionální a přiměřený. Směřuje správně především na nabídkovou stranu ekonomiky a nepředstavuje zásadní ohrožení stability veřejných financí, i když bude změnu státního rozpočtu jistě vyžadovat," tvrdí Klaus.

Podle něj by sice bylo možné diskutovat o jednotlivých opatřeních, ale jinak Klaus chápe balíček jako dobrý kompromis, i když podle něj krizi nic nevyléčí.

"Žádný vládní „záchranný balíček“ nemůže naši zemi před dopady globální recese uchránit, zvláště bude-li hluboká a dlouhodobá. Ostatně, tam směřovala má analogie s chřipkou, která byla reakcí na velikášská prohlášení některých evropských politiků. Naší výhodou je, že se nám vyhnula finanční krize a že vláda nemusí nákladně sanovat finanční sektor, jako je tomu v USA a západní Evropě," dodává Klaus.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz