18. srpna 2009 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus podepsal protikrizovou novelu o vyvlastnění bank

Nápis banka na tisícikorunové bankovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nápis banka na tisícikorunové bankovce. | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát bude moci v budoucnu přebírat banky, které se ocitly ve vážných finančních potížích. Prezident Václav Klaus dnes podepsal protikrizovou novelu zákona o bankách, jejímž hlavním cílem je zavedení účinných nástrojů pro případ bankovní krize.

Vláda návrhem zákona reagovala na současné turbulence na finančních trzích spojených s hospodářskou a finanční krizí. Novela například zjednodušuje proces navýšení kapitálu banky nebo umožňuje centrální bance pružněji reagovat na problémy bank.

Podle ministra financí Eduarda Janoty jde o preventivní opatření pro případ, že by nastala krizová situace. Převzetí banky státem ale označil za krajní řešení v situaci, že by na trhu nebyla žádná soukromá banka, která by byla ochotna problémový finanční ústav převzít.

Stát dostal další možnosti pro intervence v bankách

Zákon mimo jiné zavádí takzvaný koncept bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. Převod se uskuteční za náhradu, která bude určena na základě nezávislého ocenění, uvedl již dříve Janota.

Návrh také obsahuje řadu dalších upřesnění, která umožňují České národní bance pružně reagovat na aktuální situaci v konkrétní bance. Centrální banka díky tomu může zabránit bance učinit rozhodnutí, která by měla negativní vliv na její finanční stabilitu nebo na zájmy jejích klientů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz