11. srpna 2009 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus schválil emisní povolenky zdarma, stát přijde o 70 miliard

Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny.

Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu informoval ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Radim Ochvat. Odpůrci tohoto návrhu argumentují tím, že stát přijde o asi 68 miliard korun, které by jinak prodejem povolenek získal.

Novela zákona původně měla jiný účel, a to zvýhodnit některá biopaliva. Formou daňové úlevy u spotřební daně má podpořit vysokoprocentní a čistá biopaliva první generace i biopaliva vyráběná z nepotravinářských komodit.

Přílepek vzinkl ze spolupráce ODS a ČSSD

Návrh na část emisních povolenek zdarma se do novely dostal během projednávání ve sněmovně. Vznesl ho předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř, exministr průmyslu Martin Říman (oba ODS) a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Proti jejich návrhům protestovali zástupci ekologických organizací, například představitelé Greenpeace.

"Václavu Klausovi zjevně nevadí, že podpisem tohoto zákona mimo jiné poslal ze státního rozpočtu 4,4 miliardy na podporu biopaliv, ačkoliv jinak proti biopalivům vehementně vystupuje. Když jde o zájmy ČEZ, jdou zásady zjevně stranou," řekl ČTK Jan Rovenský z Greenpeace.

Návrh již ve sněmovně kritizovali bývalí ministři Martin Bursík a Miroslav Kalousek, který označil přijetí úpravy za výlučně lobbistické rozhodnutí.

Podle Bursíka návrh připraví stát v letech 2013 až 2020 o celkem 68 miliard korun, které dostane ČEZ. Snížení výrobních nákladů formou povolenek zdarma nepovede k levnější elektřině, dodal Bursík.

Ministr financí Eduard Janota ale senátory žádal, aby návrh schválili i s návrhem týkajícím se emisních povolenek. Pokud by ho totiž Senát vrátil sněmovně, podle ministra by ho už na zářijové schůzi poslanci nestihli schválit.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?