13. května 2009 19:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus už nechce stát v čele EU

Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus navrhl, aby klíčový červnový summit EU řídil premiér Jan Fischer. Hradní mluvčí Radim Ochvat uvedl, že prezident má k předsedovi vlády plnou důvěru a nepochybuje o tom, že tuto roli s úspěchem a přehledem zvládne.

Mluvčí Fischera Roman Prorok poté uvedl, že premiér Klausův postoj uvítal. Ze zhruba čtyřicetiminutové podvečerní schůzky s prezidentem Fischer odjel, aniž čekajícím novinářům prozradil její obsah.

"Postoj prezidenta republiky k otázce řízení červnové rady vítám. Je konzistentní s mým otevřeně deklarovaným přístupem," vzkázal později přes Proroka. Dosud nebylo jasné, kdo bude summit řídit, zda Fischer, či Klaus, případně zda na tuto akci pojedou oba. Předseda vlády ale již v minulých dnech naznačoval, že s řízením summitu počítá.

Klaus pozval Fischera na Hrad den poté, kdy se nový český premiér představil v Bruselu. Prohlásil tam, že summit předsedů vlád a hlav států EU řídí šéf exekutivy a mandát připravuje vláda. Fischer ujišťoval mimo jiné šéfa Evropské komise Josého Barrosa a vysokého představitele pro zahraniční politiku Javiera Solanu o tom, že úspěšné dokončení českého předsednictví patří mezi priority nového českého kabinetu.

Další účastník schůzky s prezidentem ministr zahraničí Jan Kohout uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Süddeutsche Zeitung, že úspěšnost českého předsednictví bude záviset právě na výsledcích červnového summitu EU.

Jedním z témat červnové vrcholné schůzky má být lisabonská smlouva. Klaus je velkým odpůrcem smlouvy - váhá s podpisem dokumentu o reformě EU i poté, co jej schválil český parlament. Podle svých slov čeká na podání ústavní stížnosti, kterou chystá skupina senátorů, a na následné stanovisko českého Ústavního soudu.

V Bruselu proto panovaly obavy z toho, že by summit vedl právě Klaus. Podle určitých spekulací by pak některá klíčová rozhodnutí musela odložit až na švédské předsednictví. To začne 1. července.

ČTK