Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus vyhověl vládě a podepsal. Od ledna se zvýší DPH

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus podepsal vládní daňový balíček, který Poslanecká sněmovna schválila ve středu. Obsahuje zejména zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Soubor šestnácti zákonů zavádí například také sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvýšit by se měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.

Podpisový den

  • V platnost vejde i technická novela zákona o DPH, která zavádí například institut nespolehlivého plátce daně a ručení za nezaplacenou DPH. Firmy, které by s takovým plátcem obchodovaly, by se vystavily riziku ručení za nezaplacenou DPH.
  • Prezident také potvrdil vznik Státního pozemkového úřadu, který bude spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což nyní dělá Pozemkový fond, a vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. To nyní zajišťuje soustava pozemkových úřadů.
  • Klaus také podepsal novelu zákona o rozpočtových pravidlech, podle níž budou muset mít veřejné instituce účet u České národní banky. Tam jim stát bude posílat státní příspěvky a dotace. Zřízení účtů souvisí se vznikem Jednoho inkasního místa, které od roku 2014 bude vybírat peníze pro stát, kraje i obce.

Klaus balíček podepsal, i když dal dříve najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli.

Podle ústavy má prezident 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše.

Klaus řekl, že ho tím vláda staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta". Kabinet také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.

Den po odvolání Peake

Prezident podepsal vládní daňový balíček den poté, co premiér Nečas odvolal z funkce ministryně obrany Karolínu Peake.

Bezprostředně před podpisem balíčku pověřil Nečase vedením obrany, ten vrátil do funkce prvního náměstka resortu Vlastimila Picka. Klaus se přitom stavěl proti tomu, aby Peake vedla obranu a kritizoval to, že po svém nástupu odvolala Picka z vedení ministerstva.

Tisícovka ročně navíc

Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho ve Sněmovně podpořilo 102 poslanců. Změny daní kritizovala opozice. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka poukazoval na nepříznivý dopad vzrůstu cen vlivem růstu DPH v obou sazbách o procentní bod.

Pokud by vláda daňový balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Podle Martina Diviše z PricewaterhouseCoopers schválené zvýšení DPH má z peněženky průměrné rodiny odsát zhruba tisícovku ročně.

Co zdraží

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Kvůli námitkám EU se také přesunou do vyšší sazby některé zdravotnické pomůcky a dětské pleny, které tak zdraží až o sedm procent. Nově se zdaní i víno, pracující důchodci přijdou o základní slevu na dani 24 840Kč.

Kromě zvýšení DPH přinese balíček ještě sedmiprocentní dodatečnou daň z příjmů pro lidi pobírající nad 100.000 korun měsíčně. Podle vlády se to dotkne asi 80.000 lidí.

Živnostníkům se omezí výdajové paušály, zemědělcům se postupně zruší vratka části spotřební daně z nafty. Pro příští dva roky se zruší stropy pojistného na zdravotní pojištění. Tříprocentní daň z převodu nemovitostí se má zvýšit na čtyři procenta. Státnímu rozpočtu by měly všechny změny přinést podle vlády přes 20 miliard korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!