Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus: Zkušenost s deseti roky existence eura je sporná

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Zkušenost s deseti roky existence eura je podle prezidenta Václava Klause velmi sporná. Prezident varuje před dalším oslabením demokracie v Evropě a její unifikací.

Klaus to napsal v článku, který otiskuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).  Euro sice na první pohled ve svých základních měnových funkcích uspělo, ale v rozporu s očekáváním nezabránilo v pokračování v zemích eurozóny již několik desetiletí trvajícímu zpomalování ekonomického růstu - zpomalení naopak v době eura dále zesílilo, upozornil prezident.

Čtěte více:


Ve stejné době se prohlubovaly nerovnováhy zahraničněobchodních toků a narůstaly - pro některé země zcela beztrestně - schodky veřejných rozpočtů.

"Docházelo i k téměř neskrývanému falšování statistik, aby byla plněna tzv. maastrichtská kritéria. Pokud převládalo ekonomicky údobré počasíú, vypadalo to, že je všechno v pořádku. Jakmile nastala první výraznější porucha, světová finanční a ekonomická krize, ukázalo se, že všechno v pořádku nebylo a není," píše Klaus.

Pokud jde o další vývoj, jsou podle něj možné minimálně dva scénáře. Jedním z nich je to, že nastane rozpad či opuštění systému superfixních kurzů - buď plně, nebo částečně. Druhým scénářem je podle Klause to, že naopak dojde k pokusu o záchranu tohoto systému jeho doplněním o unii fiskální a politickou. "Je lákavé říci, že nastane to první (a mnozí to říkají), ale já myslím, že - bohužel - nastane to druhé," předpovídá prezident.

"Důvodem pro tento můj názor je politika, nikoli ekonomika, a přesvědčení, že převáží důvody politické, nikoli ekonomické. Bude zvoleno řešení velmi nákladné, které bude mít spoustu negativních důsledků - a to v oblasti ekonomické i politické. Ekonomické náklady jsou evidentní, ale mezi méně často zmiňovaná negativa bude patřit i další oslabení demokracie v Evropě - a toho se bojím nejvíce. Přispěje to k politické unifikaci Evropy," uvedl Klaus.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Prodej, Byty 2+kk, 57m2 - Poděbrady
Prodej, Byty 2+kk, 57m2 - Poděbrady

nám. T.G.Masaryka, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
4 611 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz