Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus: Znárodnění úspor v bankách na Kypru je nevídaný diktát Bruselu

Václav Klaus ve své nové pracovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ve své nové pracovně. | foto: ČTK

PRAHA Plán na zavedení daně z vkladů v bankách na Kypru je podle Václava Klause bezprecedentním krokem, který pošlapává demokracii. Spíš než o dani by se podle bývalého prezidenta mělo mluvit o zabavení majetku jednotlivých lidí a firem.

Podmínkou zdanění udělala Evropská unie podle Klause další velký krok k „antidemokratické unifikaci“. Jedná se o jedno z prvních vyjádření, které bývalý prezident poskytl přes nově vzniklý Institut Václava Klause.

„Tato 'daň' je vlastně konfiskací peněz, to je třeba říkat narovinu. EU se zcela neskrývaně stává transferovou (či fiskální či finanční) unií, která redistribuuje peníze z jedné země do druhé, neboli od občanů jedné země k občanům země druhé. ... do takové unie jsme 1. května 2004 – stejně jako Kypr – nevstupovali,“ napsal Klaus na svůj web.

ČTĚTE TAKÉ:

Je to poprvé, kdy unie sáhla na peníze jednotlivých lidí a firem uložených v bankách, míní Klaus. „Technicky to nazvala dodatečným, jednorázovým zdaněním, ale nabízejí se i slova jiná, taková, která mají na jazyku ti, kteří mají přijít o své peníze,“ pokračuje známý kritik unijních zásahů do ekonomik jednotlivých států.

Podle Klause se krize dala očekávat a řešení problému bylo nevyhnutelné. Kypru prý uškodilo, že vstoupil do eurozóny a nemohl tak nouzové řešení připravit sám. „Novinkou je, že o 'zdanění' nerozhodla země sama, ale daleký – v případě Kypru skutečně daleký – Brusel. To je ztráta suverenity v minulosti neznámá. Je to revoluční krok, který je pro další země EU a jejich občany varováním,“ uzavírá Klaus.

Němečtí euroskeptici se hlásí ke Klausovi

Ke kritickým výrokům bývalého prezidenta se v posledních dnech otevřeně hlásí nově se formující politická strana Alternativa pro Německa (AfD).

„Pana Klause samozřejmě znám z jeho novinových příspěvků a vím, že má stejné názory jako my. To mě ostatně nepřekvapuje, protože kdo je trochu odborně vzdělán, ten vidí, že euro není jako měna pro tento velký měnový prostor vhodná,“ řekl agentuře ČTK zakladatel AfD Bernd Lucke, který je profesorem ekonomie v Hamburku.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi programové priority euroskeptické strany patří zrušení současné podoby eura a jeho nahrazení buď národními platidly, nebo vytvořením menších a stabilnějších měnových spolků.

Unii jako takovou strana neodmítá, chce ale usilovat o navrácení velké části kompetencí z Bruselu na národní úroveň a nesouhlasí s mnohamiliardovými záchrannými balíky na pomoc zemím postiženým krizí. Prosazuje více přímé demokracie po vzoru Švýcarska.

Záchraný balík s krutou podmínkou

Lidé na Kypru vybírají peníze z bankomatů

Lidé na Kypru vybírají peníze z bankomatů

Kyperský parlament nyní projednává přijetí záchranného balíčku deset miliard eur. Pokud chce země pomoc obdržet, musí vláda získat na daních dalších asi pět miliard eur.

Dodatečné peníze mají být získány zvýšením korporátní daně z deseti na 12,5 procenta, jednorázovou daní z bankovních vkladů 6,75 procenta na vklady do 100 000 eur a 9,99 procenta pro vklady nad 100 000 eur a zvýšení daně z úroků na 20 až 25 procent. ČTĚTE VÍCE

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!