14. září 2011 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klaus: Zpoplatnění povolenek je nesmysl na druhou

Prezident Václav Klaus v červnu 2011 v Duchcově oficiálně uvedl do provozu obří kolesové rypadlo české výroby. Během  slavnosti Klaus rovněž zkritizoval rozhodnutí sousedního Německa zavřít všechny jaderné elektrárny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus v červnu 2011 v Duchcově oficiálně uvedl do provozu obří kolesové rypadlo české výroby. Během slavnosti Klaus rovněž zkritizoval rozhodnutí sousedního Německa zavřít všechny jaderné elektrárny. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes při návštěvě Sokolovska odmítl zpoplatnění emisních povolenek, jejichž část zatím stát rozdával energetickým podnikům zdarma. Jejich zpoplatnění prosazuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle Klause jsou ale emisní povolenky samy o sobě nesmysl. O možném zpoplatnění dnes jednala vláda. Rozhodnutí ale odložila.

"Považuji povolenky za naprostý nekonečný nesmysl blížící se nesmyslům, které jsme zažívali v komunistické éře. Jejich zpoplatnění je nesmysl na druhou. V tomto ohledu mám názor shodný, jako má Sokolovská uhelná," řekl Klaus po společném jednání s představiteli regionu a velkých firem Sokolovska.

ČTĚTE TAKÉ:

Miliardy budou chybět

Proti bezplatnému rozdělování povolenek je hlavně ministerstvo financí, podle kterého budou desítky miliard za povolenky chybět ve státním rozpočtu.

Kalousek dnes novinářům řekl, že má připravené tři varianty, o kterých bude příští týden v pondělí a úterý jednat s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem a ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Ministerstvo životního prostředí chce bezplatné rozdělování emisních povolenek zachovat, protože firmy přislíbily, že výměnou budou investovat do ekologických opatření.

CO JSOU EMISNÍ POVOLENKY?

Emisní povolenky si v Evropské unii musí nakupovat velké firmy, které produkují oxid uhličitý. Jedna povolenka odpovídá jedné tuně vypuštěného CO2. Česká republika si spolu s dalšími zeměmi, závislými na výrobě elektřiny z jednoho typu fosilních paliv, vymohla v Evropské unii výjimku, podle které může část povolenek výrobcům energie bezplatně rozdělit.

Například v Karlovarském kraji by se zpoplatnění povolenek od roku 2013 nejvíce dotklo Sokolovské uhelné. Firma čerpá ročně povolenky za asi 1,6 miliardy korun. Už jejich zdanění stálo Sokolovskou uhelnou odvod dalších 500 milionů korun do státního rozpočtu.

Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma. Další část povolenek si budou kupovat. V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020. Velkou část bezplatných povolenek by jako jeden z hlavních tuzemských producentů emisí získala společnost ČEZ.

Cena bezplatně udělených povolenek za sedmileté období se odhaduje na zhruba 50 miliard korun. Podle Kalouska by však tyto peníze mohly významně přispět ke stabilizaci rozpočtu. Firmám by proto ministr rád alespoň část těchto bezplatných povolenek prodal.

Vláda musí žádost o bezplatné povolenky předložit Evropské komisi do konce září. Kromě ministra financí jsou proti přidělení bezplatných povolenek také ekologické a jiné nevládní organizace, které tvrdí, že kredity jen pomohou energetickým firmám v dalším zvyšování zisků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!