9. února 2015 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Klienty podezřelé banky byli i Češi. Na kontech měli 2,5 miliardy korun

Pětice lidí, kteří čelí stíhání, Česku údajně způsobila škodu ve výši 221... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětice lidí, kteří čelí stíhání, Česku údajně způsobila škodu ve výši 221... | foto: Shutterstock

BERN U švýcarské pobočky britské banky HSBC - jež čelí obvinění, že movitým klientům pomáhala vyhýbat se daním v domovských zemích - byla i konta českých občanů. Majitelů z Česku byla ve sledovaném období zhruba desítka.

Údaje o českých klientech uvedlo v souhrnu zveřejněném na internetu Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ).

Tato organizace rovněž spočítala, že v letech 2006 a 2007 existovalo u švýcarské HSBC 208 bankovních účtů spojených nějakým způsobem s Českou republikou.

Bylo na nich uloženo celkem 104,6 milionu dolarů, tedy v přepočtu asi 2,5 miliardy korun. Není ale jasné, jaká část těchto účtů měla české majitele. Známá není ani informace, jací Češi by za nimi mohli stát.

V prvních pondělních zprávách o tom, komu HSBC pomáhala šidit na daních, se objevila řada celá zajímavých jmen.

ČTĚTE TAKÉ:

Reportéři se rozhodli odtajnit i totožnost některých klientů, mezi nimiž jsou současní a bývalí politici z řady zemí včetně Británie, Ruska, Ukrajiny, Rumunska, Indie či Mexika, ale také vysoce postavení pohlaváři spříznění s režimy svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka či nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada.

Kromě nich ale služeb britské banky využívali i pašeráci drog, obchodníci s diamanty, známí podnikatelé a zločinci včetně těch s napojením na teroristické organizace. V seznamu ale figurují i sportovci, herci, zpěváci a dědicové movitých rodin.

Podle Le Monde jde konkrétně třeba o francouzského herce Gada Elmaleha, amerického herce Johna Malkoviche či marockého krále Muhammada VI.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)