2. února 2010 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Kmotr' Paroubek předal vládě spisek proti krizi

Zleva předseda ČSSD Jiří Paroubek, premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva předseda ČSSD Jiří Paroubek, premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Jan Fischer převzal od šéfa ČSSD Jiřího Paroubka materiál Cesta z krize. Za týden či deset dní se politici znovu sejdou nad možnými průsečíky opatření vlády a ČSSD. Sociální demokraté se s vládou shodnou v boji s korupcí či ve snaze o zefektivnění státní správy. Paroubek si také s kabinetem vyjasnil pohled na konvergenční program.

Vláda se shoduje se sociálními demokraty například v názoru na protikorupční opatření či snahu zefektivnit chod státní správy, po schůzce s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem to řekl premiér Jan Fischer.

Materiál, který chce vláda schválit v pondělí, je podle něj především obecným rámcem. Fischer podotkl, že program jen zavazuje stát ke "krocení schodku", jak to konkrétně udělat bude na vládě, která vzejde z voleb.

Paroubek poznamenal, že si na jednání vyjasnil s ministrem financí Eduardem Janotou spory ohledně vládního konvergenčního programu.

ČSSD, která je jednou ze stran stojících za vznikem Fischerovy úřednické vlády, také kabinet dosud velmi intenzivně kritizovala za jeho ekonomická rozhodnutí.

Paroubek se označil za kmotra vlády
"Já vím, že je dneska populární slovo kmotr. Já bych rád řekl, že jedním z kmotrů té vlády je sociální demokracie," řekl Paroubek po 45 minut trvající schůzce.

ČSSD má podle něj silný ekonomický tým, který "velice bedlivě vyhodnocuje" vše, co se kolem veřejných financí a konvergenčního programu děje. Pokud po volbách vznikne sociálnědemokratická vláda, byl by prý nerad, aby musela naplňovat něco, co jí je "filozoficky vzdálené".

Podle konvergenčního programu, který vláda představila, by bylo možné euro přijmout v letech 2016 nebo 2017. Sociální demokraté hovoří už o roce 2015. Program podle předsedy vlády prošel intenzivním dialogem uvnitř vlády.

Základní věcí je nevyslat do EU signál, že nynější úřednická vláda je pasivní. "Politici se shodují na tom, že deficit veřejných financí je potřeba krotit," připomněl Fischer s tím, že to je podle něj dobrý signál.

"My v něm nebudeme nějak dramaticky naznačovat cesty kudy na to, my jenom se zavazujeme, že touto cestou půjdeme. Pak už na těch dalších vládách bude obsah, kudy na to jít, a ten může být velmi odlišný," vysvětlil novinářům.

Paroubek o stranickém materiálu Cesta z krize mluvil už o víkendu. Opatření v něm obsažená prý hledají cestu k úsporám a zároveň k posílení hospodářského růstu. Pokud by Česko přijalo opatření navrhovaná ČSSD, mohlo by podle Paroubka snížit deficit státního rozpočtu v roce 2013 na tři procenta HDP a splnit tak podmínku pro přijetí eura. Společnou evropskou měnu by podle představ ČSSD mohlo Česko přijmout už v roce 2015 nebo 2016.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz